Manşet Sağlık

Pfizer-Biontech aşısına Amerikan onayı; FDA’ya baskı iddiası!

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, corona virüsüne karşı geliştirilen Pfizer ve BioNTech’in aşısına acil kullanım yetkisi için onay verdiklerini açıkladı.

FDA, Pfizer ve BioNTech’in beraber geliştirdiği corona virüsü aşısı üzerindeki incelemelerinin ardından acil kullanım yetkisi için onay verdiklerini duyurdu. Virüse karşı yüzde 95 etkinliği olduğu belirtilen aşı, 16 yaş ve üzerindeki kişilere uygulanacak.

Sözcü’nün haberine göre aşı için onay çıkması büyük sevinç yaratsa da, ABD medyası Trump’ın FDA’ya baskı yaptığına da dikkat çekti. Trump, onay çıkmadan saatler önce attığı Twitter mesajında, “Fazlasıyla bürokratik FDA hala büyük, eski ve yavaş bir kaplumbağa. Aşıları hemen onaylayın, oyun oynamayı bırakın ve hayat kurtarmaya başlayın” dedi.

FDA BAŞKANI’NA TEHDİT İDDİASI

Trump’ın açık baskısı bununla da sınırlı kalmadı. New York Times’ın haberine göre Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows, FDA Başkanı Dr. Stephen Hahn’a, eğer aşıya cuma günü onay vermezse kendisine başka bir iş bakması gerektiğini söyledi. Dr. Hahn’ın bu baskılar karşısında süreci hızlandırdığı ve onayı verdiği öne sürüldü.

İlgili yazılar