Borsa Manşet

Piramit Turex için özür gibi açıklama yaptı: Ne yazık ki hatalı işlem

Piramit Turex için özür gibi açıklama yaptı: Durum tamamen hatalı yapılmış işlemdir. Müşterimiz hatasını kabul etmekte olup bu kabulü yazılı imzalı beyanı ile de belgelendirilmiştir.

Piramit Turex hissesindeki hatalı emir için açıklama yaptı…

Piramit Menkul, kısa süre önce halka arz edilen Turex hissesinde 150 bin adet hisseye sahip olmasına rağmen 750 bin lot satış emri vermişti. 600 bin adet olmayan hissede satışa konu edilmişti. Satış işlemi bütün dengeleri sarsmış, halka arz edilen hisselerde sert düşüşe neden olmuştu.

SPK, Hakan Dıravacı’ya 6 ay süreyle işlem yasağı uygulanacağını duyurdu. Usulsüz işlemlere aracılık eden Piramit Menkul’ün aracılık işlemlerine de tedbir getirildi.

Açığa satış işlemi yapılmış

Bültende işleme aracılık eden Piramit Menkul Kıymetler için ise; ”Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. aracılığıyla gerçekleştirilen işlemler sebebiyle; 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun “Sermaye piyasası kurumlarının hukuka aykırı faaliyet veya işlemlerinde uygulanacak tedbirler” başlıklı 96 ncı maddesinin 1 inci fıkrasında yer alan hüküm uyarınca, Kurulumuzca alınacak ilave bir karara kadar, Aracı Kurum aracılığıyla yapılacak pay alım – satım işlemlerinde “brüt takas” ve “depo şartı” tedbiri getirilmesine karar verilmiştir” ibaresi yer aldı.

Piramit Turex hissesindeki işlem için özür gibi açıklama yaptı…

Konuyu Bloomberg HT’ye değerlendiren bir uzman “Tureks hisselerinde yaşanan gelişme gelecekte yaşanabilecek süreçlere bir örnek oldu. Yapılan işlem açığa satış işlemi ve olmaması gerek bir işlemdir. İlk yapılan konuşmalarda, kullanılan sistemde oluşan sorundan ötürü emrin birden fazla kez girildiği, akabinde sistemin tüm emirleri bir anda gönderdiği aktarıldı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bu gelişmeler üzerine Piramit Menkul KAP’a bir açıklama yaptı. Açıklamada top bir müşterinin hatalı işlemlerine atıldı ve “Durum tamamen hatalı yapılmış işlemdir. Müşterimiz hatasını kabul etmekte olup bu kabulü yazılı imzalı beyanı ile de belgelendirilmiştir” denildi.

“Tamamen hatalı yapılmış işlem”

Piramit’ten KAP’a yapılan açıklama şöyle:

“15.04.2021 Perşembe günü TUREX pay senedinde müşterimiz elektronik olarak işlem sistemimize hatalı emir göndermiştir. Müşterimiz önemli kısmını aynı gün tavan fiyattan satın aldığı ve o an itibarıyla portföyünde bulunan toplam 117,995 lot TUREX pay senedini, seans devam ederken hisseye satış gelmesi nedeniyle satmak istemiş ve satış emrinin borsaya ulaşamayacağı endişesi ile 6 tekrar halinde göndermiştir. Müşterimiz, şirketin kullanmış olduğu işlem yazılımının portföyünde olmayan pay senedi satış emrinin borsaya iletilmeyeceği düşüncesi ile davranmış ancak ne yazık ki virmanlı satış limiti olduğunu ve günlük limiti dahilinde verdiği satış emrinin bu limit nedeniyle borsaya intikal edeceğini düşünememiştir. Durum tamamen hatalı yapılmış işlemdir. Müşterimiz hatasını kabul etmekte olup bu kabulü yazılı imzalı beyanı ile de belgelendirilmiştir.

Öte yandan müşterimiz durumu fark ettiği anda fazladan satışa gönderdiği ve satışı gerçekleşen miktarı geri alabilmek için tavan fiyat olan 21.24 den alış emri göndermiş ve işlem eşleşme fiyatı olan 20.05 den gerçekleşmiştir. Gün sonu itibariyla fazladan alış ya da satış tutarı sözkonusu değildir.

Yazılımdaki uygulama bizimle aynı yazılımı kullanan tüm şirketlerde benzer şekilde yer almaktadır. Bu olaydan çıkarılan dersle yazılımımızda pay senedi bazında virmanlı satış kriter çalışmasına ek kontrol ve sıkılaştırmalara yazılım firmamızca başlanmış olup bu çalışma tamamlandıktan sonra Sermaye Piyasası Kurulunun değerlendirilmesine sunulacaktır.”

Ekonomy.TV

İlgili yazılar