Emtia Manşet

Platin fiyatları ne olur? Son 6 yılın zirvesine çıktı, yükseliş sürecek mi?

Platin fiyatları ne olur? Değerli metaldeki son yükseliş bu soruyu gündeme getirdi.

Platin fiyatları ne olur? Platin fiyatları geçen hafta son 6 yılın en yüksek seviyesini gördü. Yükselişin arkasında, pandemiden çıkış sonrasında ekonomilerde hızlı iyileşme yaşanacağı beklentisi var. Platin, otomotivin temel girdilerinden biri. Öte yandan doların zayıf seyri ve Amerika’daki 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi de, alternatif yatırım aracı olarak platinin cazibesini artırıyor.

Platin fiyatları ne olur? TD Securities daha da yükseleceği görüşünde…

Platin geçen hafta 1.226 doları gördü. Bundan önceki zirve Şubat 2015’te görülen 1.225 dolardı.

Yatırım şirketi TD Securities‘ten Bart Melek (Kendisinin Türk kökenli bir ailenin çocuğu olup olmadığını bilmiyoruz. Ekonomy.TV), küresel ölçekte otomobil talebinde artış öngördüklerini, bunun da platin talebini artıracağını belirtti.

Platinin kullanım alanları

  • Otomobil egzoz ve kontrol cihazlarında.
  • Diş hekimliğinde.
  • Kuyumculukta.
  • Laboratuvar aletlerinde ve cihazlarında.
  • Elektrik kontaklarında.
  • Yüksek ısıya dayanıklılığından dolayı elektrik fırınların yapımında.
  • Jet ve füze motorlarının ağız kaplamalarında.
  • Katalizör olarak petrol ürünlerinin işlenmesinde.

Ekonomy.TV

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar