Faiz Manşet

Prof. Dr. Kara: Stopaj indirimi, mevduat faizini artırmaktan kaçınmanın gerekçesi olmamalı

TL mevduatlardan alınan stopajın çeşitli oranlarda düşürülmesini ve döviz işlemlerinden alınan verginin yüzde 1’den binde ikiye indirilmesini değerlendiren Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, indirimin mevduat faizine yansıtılması gerektiğini belirtti.

Kara, Twitter’da yaptığı değerlendirmede şöyle dedi: “Kambiyo işlemlerinde BSMV ve TL mevduatta stopaj indirimleri olumlu adımlar. Öte yandan, stopaj indirimini faiz artırımını ikame etmek için kullanmamak lazım. Bankaların TCMB fonlama faizindeki artışı mevduat faizine yansıtması gerekir. Bu yapılırsa dengelenme daha güçlü olur.”

Stopaj indirimi neydi?

TL mevduatın faizinden alınan stopajda indirime gidildi.

TL mevduatlara ödenen faizlerden, vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için daha önce yüzde 15 olan stopaj yüzde 5’e, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 12 olan stopaj yüzde 3’e düşürüldü.

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan stopaj ise sıfırlandı.

Döviz tevdiat hesaplarında ve enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda uygulanan stopaj oranları değişmedi.

SÜRE 3 AY

Karar, yayımı tarihinden itibaren 3 ay süreyle sınırlı olarak vadesiz ve özel cari hesaplara ve söz konusu tarihten itibaren 3 ay içinde açılan veya vadesi yenilenen vadeli hesaplara ödenecek faizler ve kar paylarına uygulanacak.

İlgili yazılar