Otomotiv Manşet Şirket haberleri

PWC Ford Otosan yolsuzluğunda incelemede

PWC Ford Otosan yolsuzluğuyla ilgili olarak incelemeye alındı. Sabah yazarı Dilek Güngör, “Dolandırıcılık eğer 2-3 yıldan bu yana varsa şirketin iç kontrol mekanizması ve bağımsız denetçi daha farklı sorgulanabilir” dedi.

PWC Ford Otosan yolsuzluğunda incelemede. Sabah yazarı Dilek Güngör, Ford Otosan’ın bağımsız denetim şirketi PWC’nin (PriceWaterhouseCoopers) de, ortaya çıkarılan 247 milyon TL’lik yolsuzlukla ilgili incelendiğini yazdı.

SPK belge istedi

Güngör’ün verdiği bilgiye göre SPK geçen hafta Ford Otosan’dan ve bağımsız denetleyici kurum olan PwC’den bilgi ve belgeleri istedi. İlgili daireler bu belgeleri incelemeye aldı. Güngör şöyle yazdı: “Finansal raporlar didik didik ediliyor. Ondan sonra yol haritası çıkarılacak. Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan Ford Otosan’da organize dolandırıcılığın ne zamandan bu yana sürdüğüne bakılıyor. Dolandırıcılık eğer 2-3 yıldan bu yana varsa şirketin iç kontrol mekanizması ve bağımsız denetçi daha farklı sorgulanabilir. Zira, her halükarda Ford Otosan’ın borsadaki yatırımcılarını yanıltma suçundan bahsetmek mümkün…”

PWC Ford Otosan yolsuzluğunda incelemede

Yönetim kurulu üyeleri de sorumlu

Güngör, şirket ve bağımsız denetçinin sorumluluklarını şöyle anlattı:

“Bir kere şunun altını çizeyim. Kanunda hem şirketin hem de bağımsız denetçinin kamuyu aydınlatma belgelerinden doğan sorumlulukları bulunuyor. Hatta finansal tablo ve raporların gerçeğe uygun olup olmamasından yönetim kurulu üyeleri dahi sorumlu… Kanunda, yasal defterlerde, muhasebe kayıtlarında, finansal tablo ve raporlarda usulsüzlük tespit edilirse hapis ve para cezası uygulanma ihtimali var.
Ford Otosan’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na “247.8 milyon TL’lik usulsüzlük tespit ettik ama artabilir” mealindeki alelacele açıklaması da SPK kanunundaki bildirim yükümlülüğü korkusundan dolayı belli ki…
Bu arada Ford Otosan’ıno gün bugündür araç satışlarınıdurdurduğu da söyleniyor.”

Ne olmuştu?

Ford Otosan, şirket içi yapılan denetimlerde bayi alacaklarından sorunlu ekip lideri ile bayi alacaklarını takip eden çalışanlarının, usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle iş sözleşmelerinin feshedildiğini ve 247,8 milyon lira tutarında tazminat davası açıldığını duyurmuştu.

Ford Otosan‘dan KAP’a yapılan açıklamada, iki çalışanın Doğrudan Borçlanma Sistemindeki bayi limitlerinde usulsüzlük ile bayi alacak ve risklerinin olduğundan farklı gösterilerek suistimal yapıldığını tespit ettikleri belirtilmişti.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar