Sağlık Manşet

Restoranlar açılıyor mu? Sokağa çıkma yasağı kalkıyor mu? İşte detaylar

Restoranlar açılıyor mu? Sokağa çıkma yasağı kalkıyor mu? Detaylarıyla açıklandı.

Restoranlar açılıyor mu? Sokağa çıkma yasağı kalkıyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni normalleşme sürecinin kademeli olarak başlatılacağını ve 81 vilayetin düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok yüksek riskli kırmızı olarak renklere ayrıldığını belirtti.

Buna göre, bütün ülkede akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak.

Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacak.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerdeki genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.

Restoranlar açılıyor mu? Sokağa çıkma yasağı kalkıyor mu? İşte detaylar

Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecek.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar için kısıtlamalar düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma süresi uzatılacak.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli kentlerde sabah 09:00 ile akşam 19:00 arasında faaliyet gösterebilecek.

Her hafta risk durumuna göre illerin renkleri yeniden tespit edilecek, iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek.

Öte yandan tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararının salgının her bir şehirdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verileceğini belirten Erdoğan, “Vatandaşlarımız salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklardır” ifadesini kullandı.

Bakan Koca, illerin gruplandırıldığı haritayı paylaştı

İstanbul ve İzmir yüksek riskli, Ankara orta riskli

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin COVID-19 değerlendirme kriterlerine göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı. Haritada, İstanbul ve İzmir yüksek riskli iller arasında yer alırken, Ankara orta riskli illerden biri oldu.

Çok yüksek riskli iller (Kırmızı)

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye, Adıyaman

Yüksek riskli iller (Turuncu)

İstanbul, İzmir, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan

Orta riskli iller (Sarı)

Ankara, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum, Kars

Düşük riskli iller (Mavi)

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı, Iğdır

İlgili yazılar