Kripto para Manşet

Ripple fiyat tahminleri çok iyimser; yılbaşından bu yana yüzde 150 değer kazandı… İşte Ripple’ın dünü, bugünü, yarını

Ripple fiyat tahminleri ve Amerika’da başı SEC ile derde giren Ripple’ın geri dönüş öyküsü! Ekonomy.TV farkıyla okuyun…

Ripple fiyat tahminleri çok iyimser; yılbaşından bu yana yüzdi 150 değer kazandı… İşte Ripple’ın dünü, bugünü, yarını…

Amerika’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile başı derdi girince Ripple’ın (XRP) yıldızı söner gibi oldu ama uluslararası kripto piyasalarında popüler olmaya devam ediyor ve yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 150 değer kazandı.

Ripple nedir?

Eylül 2012’de, yatırımcı Chris Larsen ve bilgisayar programcısı ve girişimci Jed McCaleb, işletmeler için gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme çözümü için Ripple protokolünü geliştirmek üzere OpenCoin’i kurdu. OpenCoin, 2013 yılında Ripple olarak yeniden adlandırıldı.

Önceki altcoinlerden biri olan XRP, Ripple açık kaynaklı ödeme protokolü üzerinde çalışan coin’dur. 1 Nisan 2021 tarihinde, XRP, 26 milyar dolarlık (19 milyar sterlin, 22 milyar avro) piyasa değerine sahip yedinci en büyük kripto para birimiydi. Dolaşımda yaklaşık 45,4 milyar XRP var, bu da maksimum 100 milyar arzın yüzde 45’ini oluşturuyor.

Ripple, XRP’yi saniyeler içinde işlemleri gerçekleştiren Bitcoin’e (BTC) daha ucuz bir alternatif olarak öne çıkıyor. XRP, merkezi olmayan bir blok zinciri altyapısı üzerinde çalışmak yerine, işlem defterini tutan merkezi bir doğrulayıcılar komitesi kullanır. Bitcoin, 21 milyon coin sınırına ulaşana kadar kademeli olarak çıkarılırken, 100 milyar XRP’nin tamamı ağ lansmanından önce basıldı ve aralıklı olarak açık piyasada satıldı.

RippleNet, kurumlar XRP kullanmasa bile küresel olarak verimli bir şekilde ödeme göndermek ve almak için tek bir uygulama programlama arayüzü (API) kullanan bankalar, ödeme sağlayıcıları ve diğer finans kurumlarından oluşan bir ağdır. Ağ ayrıca, sınır ötesi işlemler için hesapları önceden fonlama ihtiyacını ortadan kaldırmak için XRP’yi bir likidite kaynağı olarak kullanan İsteğe Bağlı Likidite (ODL) sunar.

Ripple’daki yatırımcılar arasında Accenture, Andreesen Horowitz, CME Group, Google Ventures ve Santander InnoVentures bulunmaktadır.

Ripple fiyat tahminleri şaşırtacak…

Yükseliş ve düşüş

XRP fiyatı, Ocak 2018’de dolar karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesi 3,84’e ulaştı. Fiyat hızla geriledi ve yaz aylarında 0,30 $ ‘ın altına geriledi ve Kasım 2020’ye kadar büyük ölçüde 0,20-0,40 $ aralığında işlem gördü.

Kasım ayı sonunda 0,70 $ ‘a ulaştıktan sonra, XRP fiyatı Aralık ayında 0,20 $’ a düştü. ABD sermaye piyasası kurulu SEC (Türkiye’deki SPK’nın ABD’deki karşılığı), Ripple ve iki yöneticisine karşı, perakende yatırımcılara 1,3 milyar dolarlık XRP satışının halka açık menkul kıymet arzını düzenleyen düzenlemeleri ihlal ettiğini iddia ederek yasal işlem başlattı.

SEC’le savaş

SEC, XRP’nin bir kripto para biriminden ziyade dijital bir varlık veya güvenlik olduğu görüşünü benimsedi. SEC’in Uygulama Bölümü direktörü Stephanie Avakian, Ripple yöneticilerinin “devam eden tekliflerini ve perakende yatırımcılara milyarlarca XRP satışını kaydetmede başarısız olduklarını, bu da potansiyel alıcıları XRP ve Ripple’ın işleri ve diğer önemli uzun süreli korumalar hakkında yeterli açıklamalardan mahrum bıraktığını” söyledi. 

Şirket şu cevabı verdi: “Ripple hiçbir zaman bir” ICO “(ilk madeni para teklifi) düzenlemedi; Bir ekosistem inşa etmek için para toplamanın bir yolu olarak gelecekteki tokenları satmayı asla teklif etmemiş veya bu şekilde sözleşme yapmamış; hiçbir XRP sahibine açıkça veya dolaylı olarak kar vaat etmedi; ve bugün neredeyse tamamı açık piyasadaki üçüncü taraflardan XRP satın alan XRP sahiplerinin büyük çoğunluğu ile hiçbir ilişkisi yok. “

İşlemleri sınırlandı

Coinbase de dahil olmak üzere ABD merkezli kripto para birimi borsaları, XRP ile işlem yapmayı Aralık ayında ve Ocak ayında yalnızca satışları sınırlamakla sınırladı ve Ocak ayında madeni parayla alım satımı tamamen askıya aldı. Bu, sahiplerinin madeni parayı satmasına ve fiyatını düşürmesine neden oldu.

Bununla birlikte, 29 Mart’ta bir mahkeme emri, bir grup XRP sahibine 19 Nisan’a kadar Ripple aleyhine davaya müdahale etmek için bir talepte bulunma hakkı verdi. 

Yeniden yükseliş başladı

SEC ile olan kavgadan bağımsız olarak, Ripple uluslararası alanda faaliyet göstermeye ve genişlemeye devam etti. XRP fiyatı da yeniden yükselişe geçti. Müşterilerinin çoğunluğu ve genel XRP işlem hacminin yanı sıra ABD dışında. XRP fiyatı, kripto para birimi rallisi ile birlikte, yılbaşından bu yana iki kattan fazla arttı ve 0,22 dolardan 0,55-0,58 dolara çıktı. Ripple fiyat tahminleri çok iyimser bir yönelime girdi.

Malezya operasyonu

29 Mart’ta Ripple, Güneydoğu Asya’daki artan talebi karşılamak için Malezya’nın sınır ötesi ödeme şirketi Tranglo’nun yüzde 40’ını satın almayı kabul ettiğini duyurdu. Tranglo, ODL çözümünün erişimini bölgedeki yeni alanlara doğru genişletirken, Ripple’ın Filipinler gibi ülkelerdeki operasyonlarını destekleyecek.

Güneydoğu Asya, oldukça parçalanmış bir ortamda sınır ötesi ödemeleri işlemenin zorluklarını ele aldığı için RippleNet’in en hızlı büyüyen bölgesi. 2020’de Ripple, bölgede imzaladığı anlaşma sayısını iki katından fazla artırdı ve RippleNet işlemlerinde yıldan yıla on kat artış gördü.

Ripple için sırada ne var? Kripto gözlemcileri 2021’de Ripple’ın XRP’si için ne tahmin ediyor? Ripple fiyat tahminleri çok iyimser…

Ripple ne zaman yükselecek?XRP grafiğinin teknik analizi, 0,43 $ ‘a giden yolda 0,45 $ seviyesinde destekle kısa vadeli bir direnç olduğunu gösteriyor.

2 doları geçecek tahmini

Daha uzun vadeli XRP tahmini yapanlar da var. Digitalcoin, fiyatın 2021’de ortalama 0,88 dolar olacağını, 2022’de 1 dolar seviyesine ulaşacağını ve 2026’da ortalama 2,06 dolar olacağını tahmin ediyor. 2027’de 1,78 dolara düşebilir ancak 2028’de 2,69 dolara yükselebilir. büyük ölçüde 3 doların üzerindeki rekor seviyesinin altında kalacak.

Çevrimiçi tahmin hizmeti Wallet Investor, XRP fiyatının kısa vadede Mayıs ve Haziran aylarında 0,60 Dolardan Ağustos’ta 0,52 Dolara düşeceğini, ancak Aralık’ta 0,58 Dolardan 0,84 Dolara çıkacağını tahmin ediyor.

Bir yıllık XRP fiyat tahminleri

Uzun vadeli Ripple fiyat tahmini, kripto para alım satımını Aralık 2022’de 0,88 Dolar ve Aralık 2025’te 0,98 Dolar olarak gösteriyor.

Coinpedia, bu yıl daha fazla ülkeye genişlemesi ve 2 milyon dolardan iş akışını ikiye katlaması beklendiğinden, 2021’in sonunda 2 dolarlık bir yükselişle 1,20 dolarlık bir Ripple fiyat tahminine sahip.

Ripple, bir sonraki Bitcoin olma yarışında büyüyen bir altcoin listesiyle rekabet ediyor. Fiyatın artması muhtemel olsa da, kazançların kapsamı kısmen yatırımcıların bunun yerine diğer kriptoları tercih edip etmediğine bağlı olacak.

Ripple’ın fiyatını ne yönlendiriyor?

XRP fiyatı, kripto para piyasalarındaki duyarlılığın yanı sıra finansal kurumlar tarafından benimsenmesindeki gelişmelerden kaynaklanıyor. SEC davası, Aralık ayından bu yana fiyat üzerinde güçlü bir etkiye sahip. Fiyatın yükselmesi veya düşmesi beklense de, yatırımcılar fark sözleşmelerini (CFD’ler) kullanarak XRP ticareti yaparak her iki yöndeki dalgalanmalardan kar elde etmeye çalışabilirler.

Ekonomy.TV Özel

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar