Holdingler

Sabancı uzaktan çalışma planını açıkladı: Ofis çalışanlarının yüzde 75’i pandemiden sonra da evden devam edecek

Sabancı uzaktan çalışma planını açıkladı.

Sabancı uzaktan çalışma planını açıkladı: Ofis çalışanlarının yüzde 75’i pandemiden sonra da evden devam edecek. Sabancı Holding‘de bünyesinde 2 yıl önce başlatılan ve pandemi döneminde yaygınlaşan uzaktan çalışma yaklaşımları pandemi sonrası kalıcı hale gelecek. Sabancı Holding, beyaz ve gri yaka çalışanlarının yüzde 75’inin uzaktan çalışacağını açıkladı.

“Gelecek Yetkinlik İhtiyacı” odaklı stratejik iş gücü planını devreye alan şirket, çevik çalışma modellerini hayata geçirdi. Açıklanan bilgilere göre işin geleceği konusunda önümüzdeki iki yıl için çalışanlara 200 milyon TL ek yatırım yapılmış olacak. Sabancı Holding, tüm bu yeniliklerle ulusal ve uluslararası alanda en iyi örneklerden biri haline gelmek istiyor.

Sabancı uzaktan çalışma planını açıkladı: Ofis çalışanlarının yüzde 75’i pandemiden sonra da evden devam edecek

Bir süredir, pilot olarak uygulamakta olan çevik çalışma modelleri, sadece belirli fonksiyonlarla sınırlı kalmadan, şirket geneline ve şirketler arası projelere yaygınlaştırılacak. Şu anda mevcut olan sistemi çalışanlara ortak Sabancı lokasyonları, esnek çalışma saatleri, freelance ve part-time gibi esnek çalışma düzenlemeleri sunuluyor. Uzaktan çalışma paketlerinde internet, yemek gibi sabit giderlere destekler, çalışma masası ve sandalyesi gibi ergonomik paketler, iş-özel hayat destek uygulamaları ve uzaktan çalışma eğitimleri veriliyor. Zihinsel, ruhsal ve bedensel olmak üzere sağlık destek paketleri ile yeni nesil ofisler, dijital ofis yönetimi ve yeşil, engelsiz, kapsayıcı bir yaklaşım da çalışanlara sunulanlar arasında yer alıyor. 

Pandemi başında devreye alınan, proje bazlı hedef ve takibi mümkün kılan, stratejik hedefler ve sonuçlar arasındaki bağlantıyı net gösteren, anlık geri bildirime dayalı, mobil, esnek performans ve ödüllendirme modeli Perfx, yıl sonuna kadar tüm topluluk şirketlerinde yaygınlaştırılmış olacak.

İlgili yazılar