Dolar/TL

Sadece TL değil tüm gelişen ülke paraları dolar karşısında güçlendi

Dolar yeni yılın ilk haftasında 7.25 TL’ye kadar gerileyip 7.37’e çıkarken, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Amerikan para biriminin tüm dünya paraları karşısında değer yitirdiğine dikkat çeken bir analiz yayınladı.

Gelişmekte olan 26 ülkenin para birimlerinin dolar karşısındaki performansını izleyen MSCI Uluslararası Gelişmekte Olan Piyasa Para Birimi Endeksi, Aralık ayında yüzde 1.26 yükseldi. Endeks, dolar karşısında arka arkaya yedi aydır yükseliyor.

Gelişmekte Olan Piyasa Para Birimi Endeksi, uluslararası ticaretin canlanma eğiliminde olduğu dönemlerde yükseliyor. 

Aralık’ta dolar karşısında en fazla Şili Peso’su değer kazandı. Bakır fiyatlarındaki yükselişten güç alan Şili Peso’su 2020’de Amerikan para birimi karşısında yüzde 8 değer kazandı. TL de Aralık’ta dolar karşısıda yüzde 5.88 değerlendi.

Uluslararası yatırım kuruluşu ABN AMRO Group’un analisti Georgette Boele, gelişmekte olan ülke paralarına yarayan ekonomik ortamın 2021’de de varlığını korumasını beklediklerini belirtti.

2020 yılı genelinde ise TL’nin dolar karşısında en çok değer kaybeden paralar arasında olduğu görülüyor. 2020’de TL Amerikan parası karşısında yüzde 19.79 değer kaybetti. İsrail ve Çin paraları ise dolar karşısında 2020’de yükseliş yaşadı. İsrail Şekeli yüzde 7.58, Çin Yuan’ı yüzde 6.60 değerlendi.

İlgili yazılar