Hazır Giyim ve Tekstil Manşet

Sasa elyaf yatırımı için düğmeye bastı: Ciro 3.5 milyar dolara çıkacak

Sasa elyaf fabrikası kuruyor.

Sasa elyaf yatırımı için düğmeye bastı: Ciro 3.5 milyar dolara çıkacak… Sasa yıllık 367 bin 500 ton kapasiteli yeni bir elyaf tesisi kurma çalışmalarına başladı. Sasa Polyester Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şeker, yeni yatırımın Amerikan Invista ile anlaştıkları 935 milyon dolarlık PTA tesisiyle aynı anda devreye gireceğini söyledi.

Dünya’nın haberine göre PTA ve elyaf tesislerinde üretime 2023’te başlanacağını bildiren Şeker, şu bilgileri verdi: “SASA’nın 1,4 milyon ton olan üretimi, PTA üretimiyle beraber 3 milyon tona, bu son elyaf üretimiyle beraber de 3,5 milyon tona ulaşacak. Dolayısıyla hem Türkiye’nin hem bu bölgenin hem Avrupa’nın hem Kuzey Afrika’nın hem de Rusya’nın ihtiyaçlarını karşılayacak bir tesis olacak.

Sasa elyaf yatırımı için düğmeye bastı: Ciro 3.5 milyar dolara çıkacak. Mehmet Şeker anlattı…

Şu anda yaklaşık 4 bin 250 kişi istihdam ediyoruz iki tesisin devreye girmesiyle de çalışan sayısı 6 binin üstüne çıkacak. Şirketin cirosu da ham madde fiyatlarıyla da bağlantılı 3,5 milyar doların üstüne çıkacak.”

Sırada 12 milyar dolarlık yatırım var

Sasa’nın bundan sonraki hedefinin polyesterin hammaddesini üretmek olduğunu, bunun için de Yumurtalık ilçesindeki arazinin tahsis edilmesini beklediklerini açıklayan Şeker, 2030’lu yıllarda hayata geçirecekleri 12 milyar dolarlık yatırımla, Afrika’dan Amerika kıtasına kadar polyester ihtiyacını karşılayan Çin ile rekabet edecek bir şirket haline geleceklerini söyledi.

İlgili yazılar