İlaç Holdingler Manşet

SBK Holding Biofarma satışı ile yine gündemde: Sözcü’ye göre İsviçreliler aldı; muvazaalı satış mı?

SBK Holding Biofarma satışı tartışma yarattı: Muvazaalı satış mı?

SBK Holding Biofarma satışı ile yine gündemde… Amerika’daki mali suç soruşturmasının Türkiye ayağında soruşturular SBK Holding, ilaç şirketi Biofarma‘yı İsviçdeli bir gruba sattı. SBH Holding’e bağlı 6 şirketin hesaplarında 132 milyon dolar kara para aklandığı iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Sözcü’nün haberine göre Kara para suçundan soruşturma geçiren SBK Holding’in 2014’te bünyesine kattığı ilaç sektörünün köklü şirketlerinden Biofarma İlaç için İsviçreli bir grup ile 12 Temmuz’da gizlilik sözleşmesi imzalayarak satışı için masaya oturduğu ve 14 Aralık’ta da satışın gerçekleştiği öğrenildi.

SBK Holding Biofarma satışı, Holding patrunu Sezgin Baran Korkmaz’ın yurtdışına kaçmasımdan kısa süre sonra gerçekleşti.

Biofarma’nın yeni Yönetim Kurulu Başkanı Heinz Gisler oldu. Yönetim kurulu üyeliğine ise Biofarma’nın başkan vekilliğini yapan Çağlar Şendil yeniden getirildi. Çağlar Şendil SBK Holding’in iştiraklerinden Mega Varlık’ta üst düzey yönetici idi. Satış, “Kara para soruşturması altıntaki SBK Holding muvazaalı satışla mal mı kaçırıyor?” sorusunun sorulmasına neden oldu.

Savcılık SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz ile 13 kişinin ve bütün şirketlerinin mal varlığına el koyduktan kısa süre sonra resen bu kararından dönmüştü.

Yapılan operasyonlarda ise aralarında Sezgin Baran Korkmaz’ın da bulunduğu 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş, bir kişi tutuklanmış, iki kişiye de konuttan uzaklaşmama cezası verilmişti. Sezgin Baran Korkmaz’ın operasyondan kısa süre önce ise yurtdışına çıktığı tespit edilmişti.

Biofarma ne zaman kuruldu? Bugünkü durumu ne?

Temelleri 1945’li yıllarda atılan Biofarma, faaliyetlerini 1950-1989 yılları arasında İstanbul’un Mercan semtinde faaliyete başlamıştı.

1973 yılında Eczacı Mustafa ÖNCEL tarafından satın alınan ve sonrasında da Limited Şirkete dönüşen Biofarma, 1990 yılında, kuruluş yeri olan Mercan-İstanbul’daki tesislerinden Sancaktepe / İstanbul’daki 17.000 m²’lik arazi içerisinde inşa edilmiş 15.000 m²’lik modern tesislerine taşınmıştı.

Firma 1998 yılında Anonim şirket haline dönüştü. Biofarma, SBK tarafından 2014 yılında satın alınmadan önce Isanne S.a.r.l Lux. bünyesinde bulunuyordu.

İlgili yazılar