Gayrimenkul Manşet Sağlık

Şehir hastaneleri, köprülere aktarılan paraya karartma geliyor

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yasama yılı başlar başlamaz kabul edilen torba teklife göre, bütçe hazırlanırken şehir hastaneleri ve köprüler gibi tartışmalı projelerle ilgili ayrıntılara ‘mali karartma’ yapılabilecek. 

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yeni yasama yılı başlar başlamaz görüşülen ve kabul edilen torba tekliften bütçe hazırlanırken tartışmalı projelerle ilgili ayrıntıların gizlenmesini öngören düzenleme çıktı.  

Komisyonda maddeleri kabul edilen düzenlemeye göre bütçe hazırlanırken artık proje bazında takip yapılmasının engellendiği ifade edildi. “Performans esaslı program bütçesi” adıyla getirilen düzenlemeye göre bundan sonra bütçe hazırlanırken işleve göre fonksiyonel sınıflandırmanın yapılmayacağı; böylece kamu harcamalarında özellikle proje bazlı yatırımların takibinin zorlaşacağına dikkat çekildi.

Muhalefet partisi üyeleri, düzenlemeyle kamu harcamalarının şeffaflığına gölge düşeceği ve 2003’ten önceki sisteme geri dönüleceği görüşünde. 

İlgili yazılar