Sağlık

Şehir hastanelerinin satışına onay: Danimarkalı ISS’ye devir resmen onaylandı

Şehir hastanelerinin satışına Rekabet Kurumu’ndan onay çıktı.

Rekabet Kurumu, çok sayıda şehir hastanesini işleten, Rönesans Holding’e bağlı Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlığı’nın Danimarkalı ISS’ye devrine onay verdi.

Kurum, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Adana Şehir Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, Yozgat Şehir Hastanesi ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon, Psikiyatri ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastaneleri’nde destek hizmetleri sunan Rönesans İşletme’nin dünyanın en büyük dış kaynak hizmeti sağlama şirketi olan Danimarkalı ISS Facilities’e satışını onayladı.

Dünya’dan Kerim Ülker daha önce bu gelişmeyi duyurmuş ve Rekabet Kurumu’nun bu satış konusunda sitesinde bilgi vermediğini belirtmişti.

Türkiye’nin en büyük hastane yönetim şirketi Rönesans İşletme Hizmetleri’ni satış onayı alan Danimarkalı ISS 1901 yılında kuruldu. 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren ISS, 500 bine yakın çalışana sahip. Bu istihdam sayısıyla ISS, Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 4’üncü en büyük işvereni konumunda. 60 bini aşkın kurumsal müşteriye hizmet veren ISS, temizlik, güvenlik, teknik bakım, catering, bitki bakımı ve haşere kontrolü ile destek hizmetleri sunuyor.

Türkiye’de uzun zamandır faaliyet gösteren Danimarkalı şirketin Ankara, Antalya, Bursa, İzmir şubeleri ve Adana, Gaziantep, Eskişehir, Denizli bölge ofislerinde 40 binden fazla çalışanı var. ISS Türkiye’de, 4 binden fazla müşteriye, 5 bin noktada hizmet sunuyor. Küresel cirosu 69 milyar Danimarka Kronu (96 milyar TL) olan ISS’nin hisseleri Nasdaq ve Kopenhag Borsası’nda işlem görüyor. Şirketin en büyük hissedarı ise yüzde 17’lik payla LEGO oyuncaklarının sahibi olan Danimarkalı Kirkbi Invest. Şirkete ayrıca ABD’li Blackrock ve Vulcan Value Partners, İngiliz Longview Partners Limited gibi dev fonlar da ortak.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar