Şirket haberleri Manşet

Şişecam hisse birleşmesi için konuştu; 2021 beklentilerini açıkladı… Genel Müdür Ahmet Kırman’dan kritik açıklamalar

Şişecam hisse birleşmesi için konuşan Genel Müdür Ahmet Kırman, “Birleşme harika oldu. Tek bir hissedarımız bile kağıdını geri vermedi” diye konuştu.

Şişecam hisse birleşmesi Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman tarafından değerlendirildi. Dünya’nın haberine göre Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman stratejik hedefleri doğrultusunda Şişecam’ın tüm faaliyetlerini tek çatı altında toplayarak Türkiye sermaye piyasalarının en büyük birleşme işlemini başarıyla tamamladıklarını belirtti. Kırman, “Borsanın alım satıma konu olan kağıtları bakımından bir numarayız. Öncelikle gelirlerimiz ve kârlılığımızı daha da artırarak, yatırımcılar açısından daha yüksek bir hissedar değeri sergilemeyi amaçlıyoruz. İş kollarımız arasında yaratacağımız sinerji sayesinde birleşmeyi takip eden 2-3 yılın sonunda FAVÖK marjında asgari bazda yıllık ek 200-300 baz puan artış hedefliyoruz” dedi.

Şişecam hisse birleşmesi sonrasında Borsa İstanbul’da gong böyle çalınmıştı…

TOGG’un camlarını da üretecek

Düzcam, cam ev eşyası ve cam ambalaj sektörlerinin üçününde birden faaliyet gösteren tek global şirket olan Şişecam, dört kıtaya yayılan üretim faaliyetlerini 14 ülkede 22 bin çalışanı ve 43 tesisiyle sürdürüyor. 150 ülkeye ihracat yapan şirket, otomotivden turizme birçok farklı sektörün cam ihtiyacını karşılıyor. şılıyor. Otomotivde VW, Audi, Fiat gibi ibi dünya devlerine hizmet veren Şişecam, işecam, yerli otomobil TOGG’un da camlarını üretecek.

Krizler fırsat

Kırman, kriz zamanlarında riskleri iyi ölçerek yatırım önceliklerini kullanmayı seven bir şirket olduklarının altını çizerek, “Biz bu araları fırsat olarak görüyoruz” dedi. Geçen yıl 130’ milyon dolarlık ek yatırımla Polatlı’yı Avrupa’nın en büyük düz cam üretim merkezlerinden biri haline getiren şirket, bu yeni yatırımıyla ürettiği son teknoloji ürünlerini de piyasaya sundu.

Otocamında Amerika kökenli talep artışı var

Cam ev eşyasında perakende tarafında cadde mağazaları ve online satışlarının olumlu gittiğini ifade eden Kırman, oto camında ise ABD’den ikinci el araçlar için çok fazla talep almaya başladıklarına dikkat çekti. Kırman ayrıca, cam şişe ihracatında Avrupa’dan yoğun talep aldıklarını söyledi. Şirketin Ar-Ge alanında da çok önemli çalışmaları mevcut. Son olarak dünyada cam ev eşyası alanında önemli bir ilke imza atarak cam yüzeylerdeki virüs ve bakterileri etkisiz hale getiren özel bir kaplama teknolojisi geliştirildi. Salgın döneminde bulaş riskinin azalmasına destek olacak bu yüzde 100 yerli teknolojinin ihracatına da başlanacak. Kırman, Ar-Ge’yi çok önemsediklerini ve bu alanda yeni projelerin yolda olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Kırman

2021 beklentileri

Kırman, “Küresel tedarik zincirlerinde yaşanan kırılmalar, gelişmiş ülkelerin başta Çin olmak üzere Doğu Asya’daki üretimlerini yakın coğrafyalara taşıma eğilimi ülkemiz açısından sahip olduğumuz coğrafi konum, üretim ve çözüm kabiliyetlerimiz sayesinde önemli bir avantaj yaratabilir. Şişecam olarak faaliyet alanlarımızda zaten hâlihazırda tedarik zincirinin önemli bir konumunda bulunuyoruz. Bunu daha da geliştirme fırsatlarının doğacağını düşünüyoruz” dedi.

Yurtdışında şirket alımı planlıyor

Şişecam, yurt dışında şirket satın almak için araştırma yapıyor. Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bizim yurt dışında şirket arayışımız hiç bitmedi. Şu anda çok sayıda şirketi inceliyoruz. Bize şimdi yeni alan ve teknoloji lazım. Biraz ona yoğunlaştık. Türkiye’de bu anlamda bize hitap eden bir Start-Up yok. Bizdekiler daha çok yazılım ile uğraşıyor. Şu anda seyahat engelleri bizi kısıtlıyor ama önümüzdeki dönemde bu süreci hızlandıracağız.”

İlgili yazılar