Hisse önerileri Manşet Şirket haberleri

Şişecam’dan 4. çeyrekte beklentileri de aşan parlak performans; Oyak’tan 10.40 TL hedef fiyat

Şişecam’dan çok parlak bilanço… Şirket, dördüncü çeyrekte 6,708 milyar TL gelir (Konsensüs beklenti: 6,383 milyar TL), 1,546 milyar TL FAVÖK (Konsensüs beklenti: 1,301 milyar TL) ve 746 milyon TL net kar (Konsensüs: 451 milyar TL) açıkladı. Satış gelirleri ve FAVÖK beklentileri aşarken, net kar da konsensusun yüzde 65 üzerinde gerçekleşti. Şişecam’ın satış gelirleri dördüncü çeyrekte önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 39 oranında arttı. Satışların yüzde 38’i düz cam, yüzde 22’si cam ambalaj, yüzde 18’i kimyasal, yüzde 16’sı cam eşya ve yüzde 6’sı diğer operasyonlardan kaynaklandı. Yurtdışı operasyonların payı bu dönemde yüzde 59 oldu.

Tüm segmentlerde yıllık bazda güçlü gelir artışı görüldü. Düzcam segmentinde satış gelirleri yıllık bazda yüzde 47 artarken, cam ambalaj, kimyasal ve cam eşya segmentlerinde sırasıyla yüzde 26, yüzde 26 ve yüzde 25 oranlarında artışlar görüldü.

Brüt kar yıllık yüzde 43 artışla 2,191 milyar TL oldu. Şişecam’ın brüt kar marjı 2019’un dördüncü çeyreğine kıyasla 100 baz puan, önceki çeyrek döneme göre 10 baz puan artışla yüzde 32,7 seviyesinde gerçekleşti. Artan kapasite kullanım oranı, fiyat ayarlamaları, özellikle kimya segmentinde ham madde fiyatlarının uygun seyri ve olumlu kur etkisi dördüncü çeyrekteki marj artışında etkili oldu.

Şirket bu dönemde Eurobond yatırımları, ticari alacak – borçlar ve finansman faaliyetlerine bağlı olarak toplam 455 milyon TL FX zararı kaydetti. Önceki yılın aynı döneminde bu kalemlerden 195 milyon TL FX geliri oluşmuştu.

Şirketin net borcu 2020 sonu itibariyle 3,9 milyar TL düzeyine geriledi (2019 sonu: 4,5 milyar TL). Net borcun FAVÖK’e oranı 0,65x seviyesinde gerçekleşti. Döviz fazla pozisyonu 2019 sonunda 3,5 milyar TL tutarındayken, 2020 sonunda 6,6 milyar TL’ye ulaştı.

Hisse için hedef fiyat

Oyak Yatırım, 4. çeyrek bilançosu sonrasında, “Şişecam için 10.40TL/hisse hedef fiyatımızı ve “Endeks Üzeri Getiri” tavsiyemizi koruyoruz” yorumu yaptı.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar