Dolar/TL Manşet

Societe Generale dolar 6.2 TL olacak görüşünde

Societe Generale dolar 6.2 TL olacak öngörüsünde bulundu.

Societe Generale dolar 6.2 TL olacak görüşüyle en düşük tahmini yaptı. Çarşamba günü de Capital Economics doların 6.25 TL’ye ineceğini öngörmüştü.

Fransız bankası Societe Generale, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yılın ilk yarısında politika faizinde değişikliğe gitmesini beklemediğini açıkladı.

Dolar 6.5 TL olur mu?
Societe Generale dolar 6.2 TL olacak öngörüsünde bulundu.

Banka üçüncü çeyrekte 100 baz puan ve dördüncü çeyrekte ek olarak 100 baz puan daha indirime gidilmesinin beklendiğini duyurdu.

Societe Generale “Türkiye: Kazanan herşeyi alır” başlıklı güncel raporunda dolar/TL’nin yıl sonunda 6.2’ye gerileyeceği tahmininde bulundu.

6.25 TL olacak demişti

Kasım ayında ekonomi yönetiminde yaşanan değişimin para politikasında radikal bir dönüşüme yol açtığını belirten Capital Economics ise doların yıl sonunda 6.25 TL’ye ineceği öngörüsünde bulunmuştu.

Capital Economics, Türkiye’nin ABD ve AB ile ilişkilerini düzeltici yönde adımlar da attığını, bunun sert yaptırım olasılığını azaltacağını belirtti. Kuruluş, Merkez Bankası’nın ortodoks ekonomi politikasına dönüşünün kalıcı olduğunu da savundu.

Araştırma kuruluşu, Merkez Bankası’nın politika faizinin yılboyunca şu anki seviyesi olan yüzde 17’de kalacağı öngörüsünde de bulundu. Piyasanın ortak kanaati ise 375 baz puan indirim olacağı yönünde.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar