Finans Manşet

Şubat itibarıyla Merkez Bankası’nın döviz rezervi ne kadar?

Merkez Bankası rezervi ne kadar? Bu sorunun yanıtı haftalık gelişmelere göre değişiyor. Ocak ayında Merkez Banrkası rezerv biriktirmeye yönelik adımlar attı.

Brüt rezervler, 29 Ocak haftasında Hazine’nin gerçekleştirdiği 3.5 milyar dolarlık eurobond ihracı sayesinde önceki haftaya göre 2.2 milyar dolar artış göstererek 95.5 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası’nın rezervleri içinde hatırı sayılar tutarda altın var. 29 Ocak’ta sona eren haftade döviz rezervleri 2.9 milyar dolarlık yükselişle 53.7 milyar dolara çıktı. Altın rezervleri ise aynı dönemde 42.8 milyar dolardan 42.2 milyar dolara geriledi.

Yıl başından bu yana rezerv birikimi 2.3 milyar dolar seviyesine ulaşırken bunun 3.4 milyar doları döviz rezervlerinden geldiğini görüyoruz. MerkezBankası ihracatçı reeskont kredilerinden de rezerv topluyor.

Öte yandan Hazine, bu hafta düzenlediği Euro cinsi sabit kuponlu devlet tahvili ve sabit kiralı kira sertifikası ihaleleri ile 1.5 milyar Euro borçlandı. Bu da Merkez Bankası’nı rezervi ne kadar sorusunun yanıtını değiştirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın döviz varlıklarından Swaplar (Bankalarla yapılan para takasları) hariç toplam döviz yükümlülüklerini çıkarıldığında net rezervlerin, 315 milyon dolara gerilediği görülüyor.

Swap’lara ilişkin güncel veriler mevcut değil. Oyak Yatırım Aralık sonundan bu yana Swap tutarının değişmediğini varsayımı altında Merkez Bankası’nın rezervi ne kadar sorusunu, eksi 62 milyar dolar civarında şeklinde yanıtlıyor.

İlgili yazılar