Finans Dolar/TL

Swap faizi yüzde 1.400 seviyesini gördü!

Swap faizi yüzde 1.400 seviyesini aştı…

Swap faizi yüzde 1.400 seviyesini gördü. Londra swap piyasasında gecelik TL faizi merkez bankası başkanının görevden alınmasının ardından yüzde 1.400’e yükselerek Refinitiv verilerine göre en az 10 yılın en yüksek seviyesini gördü.

BDDK swap sınırlamaları ilk kez Ağustos 2018 kur krizini ardından uygulanmaya alınmıştı. TL’nin değer kaybetmesini önlemek adına yabancıların dövizle TL likiditesi sağlamasını engellenmişti. Düzenleme TL’nin konvertibilitesini azalttığından oldukça eleştirilmişti.

Dünya’nın haberine göre henüz piyasalarda Türkiye’de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından devlet bankalarına 2019’da olduğu gibi yabancı piyasalara swap, spot ve vadeli işlemlerini sınırlandırma talimatı verdiğine dair ise bir kanıt yok.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türk bankaları Londra piyasasındaki TRY likiditesini kesiyorlar, azalan TRY likiditesiyle de TRY’ye karşı pozisyonlanmak pahalı bir hale geliyor. TRY’ye karşı kısa pozisyonlanma hem pahalı hale getirilerek, hem de TRY’nin piyasada az bulunması sağlanarak yurtdışı kaynaklı spekülatif pozisyonlanmaların etkisi kırılmak isteniyor olabilir. Londra’da swap oranları ve likidite kompozisyonu sıkıştırılmasıyla da TRY dalgalanması azaltılması amaçlanacaktır. Benzer durumların 2018 ve 2019 kur hareketlerinde de yurtdışı kurumların pozisyonlanmalarına karşı görmüştük. Kısa vadeli bir tedbir.”

İlgili yazılar