Manşet

Tam kapanmadan kimler muaf? DİSK’in verilerine göre 16.4 milyon çalışan muaf tutuldu!

Tam kapanmadan kimler muaf? DİSK-AR’ın verileri şaşırtıcı gerçeği ortaya koydu.

Tam kapanmadan kimler muaf? DİSK’in verilerine göre 16.4 milyon çalışan muaf tutuldu!

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) 29 Nisan-17 Mayıs tariheri arasında uygulanacak tam kapanma önlemlerinden çalışanların büyük çoğunluğunun muaf olduğunu açıkladı. DİSK-AR’dan yapılan açıklamaya göre istihdamın yaklaşık yüzde 61’i (16,4 milyon) kapanmadan muaf sektörlerde çalışıyor. Kapanma kapsamındaki sektörlerde 4,4 miyon çalışan, toplam istihdamın yüzde 17’sini oluşturuyor.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün tarihli genelgesinde 43 muafiyet bulunduğu belirtilen açıklamada, “Sanayi ve inşaat işçileri ile hizmetler sektörünün birçok alt sektörü başta olmak üzere zorunlu olmayan mal ve hizmet üretiminde milyonlarca işçi çalışmaya devam edecek” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması 2020 yıllık verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamaya göre istihdam edilen toplam 26 milyon 813 kişinin 16 milyon 393 bini “tam” kapanmadan muaf sektörlerde çalışırken, 4 milyon 447 bini tam kapanmadan muaf olmayan sektörlerde çalışıyor. 5 milyon 973 bin kişi ise kapanmadan kısmen muaf sektörlerde çalışıyor. Böylece istihdamın yüzde 61’i kapanma döneminde çalışırken, yüzde 17’si kapanmadan yararlanabiliyor. Kapanmadan kısmen muaf olanlar ise yüzde 22 civarında. Böylece kısmen muaf olan sektörlerde çalışanların bir bölümü de eklendiğinde kapanmadan muaf olan sektörlerde çalışanlar istihdamın yaklaşık yüzde 70’i civarına yükselebiliyor.”

DİSK-AR hazırlanan tablo, hangi sektör çalışanlarının muaf tutulduğunu, hangilerinin tutulmadığını gösteriyor:

İlgili yazılar