Tarım Manşet Video

“Mevsimlik tarım işçilerine dördüncü sınıf işçi muamelesi yapılıyor; güvence istiyoruz”

Haber / Bilge Çevik

Ekonomy.TV’nin sorularını yanıtlayan Güvencesiz İşçiler Derneği Başkanı Abdulselam Kutlu, mevsimlik tarım işçilerine dördüncü sınıf işçi muamelesi yapıldığını belirterek, “Tarım işçileri her yıl katliam gibi kazalarda canlarını yitiriyor ama bir çözüm politikası yok” dedi.

Abdulselam Kutlu şunları söyledi:

“Kapanma süresinde narenciye işçileri 16+1 kişilik arabalara bindirilerek çalışmaya götürüldü. Yolda yakalandıklarında araçları bağlanıyor, 15 bin TL gibi bir ceza da kesiliyor. Bu sorunun çözümü basit: Bu kadar işçi iki araçla taşınabilir. İşverenin cebinden 400 TL fazla çıkacak. Bunu göze almıyorlar. 5 milyon değil de 1,5 milyon kazansın!”

Hükümet’in kararlı olsa mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını ortaran kaldırabileceğini belirten Kutlu şöyle devam etti:

“Ulaştırma Bakanlığı bir yazı göndererek mevsimlik tarım işçilerine plaka verilmesini sağlayabilir. Ayrıca işverenler devletle bir protokol imzalayıp mevsimlik tarım işçilerini artık İŞKUR üzerinden çalıştırma sözü verebilirler. Bu olursa mevsimlik tarım işçilerinin sosyal güvencesi olur, dolandırıcılarla uğraşmazlar. Bir patron narenciyede bir fabrika kiralıyor, işçileri çalıştırıyor, sonra da bir gecede ortadan kayboluyor. Hiçbir kamu kurumu bunun takipçisi olmuyor!”

İlgili yazılar