Tarım

Tarımsal girdi fiyatları durdurulamıyor

Tarımsal girdi fiyatları artmaya devam ediyor…Yem ve gübre fiyatlarında yüzde 20’den fazla artış yaşandı. Tarım – GFE yıllık 17,52’lik artış gösterdi.

Temel gıdaların zamlanmasının sebeplerinden bir tanesi de tarımsal girdi fiyatlarındaki artış. Üretici mazot, gübre, tohum, ilaç ve yem hammaddelerini dışarıdan alıyor. Hal böyle olunca da geçen yıl yaşanan kur artışı hammaddelere de yansıdı. İthal edilen ürünler başta olmak üzere tarımsal girdi fiyatlarında artışa neden oldu. 

TÜİK 2020 tarımsal girdi fiyat endeksini  ( Tarım-GFE)  yıllık taban da yüzde 17,52 aylık tabanda ise yüzde 2,72 artış gösterdiğini açıkladı. Bugün kurda geri çekilmeler yaşansa da geçen yıl yaşanan kur artışı nedeniyle zamlara bir etkisi yok. Zamlar olduğu gibi duruyor, öyle görünüyor ki durmaya da devam edecek.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ana gruplar itibariyle bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 2,23, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 2,80, bir önceki yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 17,03, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi ise yüzde 20,58 artış gösterdi.

Yıllık bazda en çok artış yüzde 37,96 artış ile makine bakım masraflarında yaşandı. İkinci olarak yüzde 25,24 hayvan yemi, üçüncü olarak yüzde 20,36 ile gübre ve toprak geliştirici ürünler de artış gerçekleşti.

Haber / Bilge Çevik

İlgili yazılar