Tarım Halka arz

Tarkim halka arz kuyruğuna girdi

Tarkim halka arz süreci Gübre Fabrikaları tarafından başlatıldı.

Tarkim halka arz ediliyor. Gübre Fabrikaları, iştiraki olan şirketin halka arzını Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler’in yapacağını açıkladı.

Zirai ilaç üreticisi Tarkim‘in yüzde 40’ı Gübre Fabrikaları’na, yüzde 60’ı ise Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne ait.

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İştirakimiz Tarkim Bitki Koruma A.Ş. Yönetim Kurulu 06.04.2021 tarihli kararı ile;  

·     şirketin halka arz çalışmalarına başlamasına ve  

·     bu kapsamda Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile Halka Arz Aracılık Sözleşmesi ve Şirket Değerleme ve Danışmanlık Sözleşmesi imzalamasına karar vermiştir.

  Tarkim Bitki Koruma A.Ş.’nin sermayesinin % 40’ı Şirketimize, % 60’ı ise hakim ortağımız Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne aittir.”

Tarkim Bitki’yi tanıyalım…

Tarkim halka arz süreci dikkatleri şirketin tarihçesine çevirdi. Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2009 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez ve Bölge Birlikleri ile Gübre Fabrikaları Türk A.Ş  tarafından 16.000.000 TL sermaye ile Manisa ilinde kuruldu. Bitki koruma ürünleri imalatı, satışı ve pazarlaması konusunda faaliyet gösteren bir firmadır. Yakın bir gelecekte de halk sağlığı ve ilaçları imalatı, satışı ve pazarlaması planlanmakta.

Ne üretiyor?

Tesis toplam 20.020 m² arazi üzerine kurulu. Bunun 7.800 m² si kapalı alan. Kapalı alanlarda üretim tesisleri, herbisit, insektisit, fungisit, Bitki gelişim düzenleyicisi ve sıvı ilaçlar ünitesi, toz ilaçlar ünitesi, depolar, idari ve sosyal binalar ile birlikte kalite ve arge laboratuvarımız bulunmakta. Üretim tesislerinde dünyada FAO ve  WP, SC, DS , DP, EC, DP, GR, EO, SL, TB, WGD, DF vb. formülasyonlarda İnsektisitler, Herbisitler, Fungisitler, Akarasitler, Bitki Gelişim Düzenleyicileri, Nematositler, Mollussisitler, Defoliantlar, Rodentisitler ve Fumigant gruplarında bitki koruma ürünleri üretimi yapılmakta. İşletmenin üretim kapasitesi 12.080 ton/yıl.

176 zirai ilaç

Tarkim, Türkiye’nin ekolojik yapısı ve bitkisel üretim çeşitliliğine uygun 176 adet zirai ilacı portföyünde barındırmakta. Kısa bir süre içerisinde ürün portföyünü arttırarak tarım sektörüne girdi sağlayan en önemli firmalardan biri olmayı amaçlamaktadır.

Yaygın bir satış ve dağıtım ağına sahip olan Tarkim Bitki Koruma, 7 bölgede bulunan profesyonel personeli ile başta 1625 Tarım Kredi Kooperatifi olmak üzere diğer tarımsal birliklere ve zirai ilaç bayilerine hizmet vermekte. Türkiye pazarı yanında Mısır, Kıbrıs, İran, Irak, Afganistan, Libya, Azerbeycan, Gürcistan’a ihracat yapmakta ve bir çok ülkede ruhsatlama çalışmalarına devam ederek ihracatta önder firmalardan biri olmayı hedeflemekte.

İlgili yazılar