Borsa Gıda

Tartışmaların odağındaki Taze Kuru sermaye artırımından vazgeçti

Sermaye artırımı başvurusu reddedilen Taze Kuru yeni bir sermaye artırımı kararı alınmamasına karar verildiğini duyurdu.

Ne olmuştu?

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör’ün “Borsada Taze Kuru bir hikaye!” başlıklı yazısıyla gündeme gelen Tazekuru’nun hisselerinde görülen olağanüstü fiyat artışı sonrasında Borsa İstanbul şirkete, “Artışı haklı kılacak özel bir durum mu var?” diye sordu.

Şirket, olmadığını açıkladı. Tazekuru’dan yapılan açıklama şöyle:

Borsa İstanbul A.Ş. tarafından 25.09.2020 tarih ve BİAŞ-2-3944 sayılı yazı ile talep olunan Olağandışı fiyat ve miktar hareketleri ile ilgili olarak;
Şirketimiz payları üzerinde gerçekleşen olağandışı fiyat ve miktar  hareketlerine ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu’nun (II-15.1) Özel Durumlar Tebliği’nin “Olağandışı fiyat ve miktar hareketleri” başlıklı 8.maddesine göre Şirketimizin kamuya açıklanmamış özel bir durumu bulunmamaktadır.

İddialar neydi?

Sabah yazarı Dilek Güngör, Tazekuru’nun öz sermayesi ninekside olduğunu ama hisseleri tavan yapıp durduğunu belirterek şöyle demişti:


Taze Kuru Gıda… Düşünsenize, aktif büyüklüğü 6 milyon TL, piyasa değeri 707 milyon TL… Son 1 yılda hisseleri 5 TL’den 707 liraya kadar çıktı. Tavan tavan yapıp duruyor. Kimdir bu şirket, ne iş yapar! Biraz araştırınca ilginç bir hikâye karşınıza çıkıyor.

Taze Kuru Gıda Ankara Kızılcahamam’da 2009’da kuruluyor. Sahibi Ali Babacan’ın kayınbiraderi… Hani bir dönem meşhur ‘kayınço Nusret’ diye Babacan’ın Yatırım Ajansı’na ballı maaşla danışman yaptığı Nusret Yurter… Sebze-meyvede kuru gıda ihracatı yapan şirket 21 Mayıs 2020’de el değiştiriyor. Nusret Yurter ve Nazire Erinç Yurter hisselerini Ülker’in A Takımı’ndaki Hüseyin Avni Metinkale’ye satıyor.
A grubu paylarını hisse başına 1.68 TL’ye, B grubu paylarını ise 1.40 TL’ye…
B grubu paylar borsada işlem gören hisseler…
Borsada hisse değeri o tarihte satış fiyatının neredeyse 20 katı!
Sonra hisselerini satsa da Taze Kuru Net diye bir şirkette Yurter’e yüzde 25 hisse veriliyor. Üstelik, Taze Kuru Gıda içindeki bütün iş bu şirkete devrediliyor.
Bugün kayınço patronun 1.40 liradan sattığı hisseler 707 TL…
Neresinden tutarsan tuhaf!
Borsada 20 TL’yken 1.40 liradan hisselerini satıyorsun, Taze KuruGıda’nın içindekileri bir başka kurulanşirkete devrediyorsun (bir neviiçini boşaltmak gibi), o şirketten payalıyorsun, borsada işlem gören şirketinhisseleri ortada bir şey yokkenrekor üzerine rekor kırıyor!
Nasıl hikâye?
Anlayan varsa bana da anlatsın.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.


İlgili yazılar