Havacılık Manşet Şirket haberleri

TAV Kazakistan havalimanı alımını 365 milyon dolara tamamladı

TAV Kazakistan havalimanını daha önce duyurduğu 415 milyon dolar yerine 365 milyon dolara aldı.

TAV Kazakistan havalimanını VPE Capital’le birlikte aldı. Kazakistan Almatı Havalimanı’nın yüzde 100 mülkiyeti TAV Havalimanları‘nın %85 pay sahibi olduğu konsorsiyuma geçti. Rusya ve BDT ülkelerinde faaliyet gösteren özel bir fon olan VPE Capital tarafından yönetilen Kazakistan Altyapı Fonu konsorsiyumda yüzde 15 paya sahip.

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“8 Mayıs 2020 tarihinde yaptığımız özel durum açıklamasında,  TAV Havalimanları ve VPE Capital’in oluşturduğu konsorsiyumun, Almatı Havalimanı ve havalimanıyla ilişkili jet yakıtı ve yiyecek içecek hizmeti veren işletmelere (Almatı Havalimanı) ait hisselerin %100’ünü toplam 415 milyon ABD doları şirket değeri (enterprise value) karşılığında satın almasına ilişkin hisse alım sözleşmesi imzaladığımızı kamuoyuna duyurmuştuk. Gene aynı açıklamada, TAV Havalimanları Holding’in konsorsiyumdaki payının %75’ten az olmayacağını ve hisse devrinin yasal prosedürlerin tamamlanmasının ardından gerçekleşeceğini belirtmiştik.

Almatı Havalimanı’nın hisselerinin konsorsiyuma devri 29 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşmiştir. Böylece, Almatı Havalimanı’nın mülkiyeti TAV Havalimanları’nın %85 pay sahibi olduğu konsorsiyuma geçmiştir. Rusya ve BDT ülkelerinde faaliyet gösteren özel bir fon olan VPE Capital tarafından yönetilen Kazakistan Altyapı Fonu konsorsiyumda %15 paya sahiptir.

Daha önce üzerinde anlaşılmış olan 415 milyon ABD doları tutarındaki şirket değeri satınalma bedeli, pandemi nedeniyle havalimanında meydana gelen trafik düşüşü dikkate alınarak 365 milyon ABD dolarına indirilmiştir. Kalan 50 milyon ABD dolarlık tutarın satıcıya ödenmesi belirli orandaki trafik toparlanma eşiklerine göre oluşturulan bir ‘şarta bağlı ödeme’ planına tabi olacaktır. Şarta bağlı ödemeplanının detaylarına ekteki sunumda yer verilmektedir.”

İlgili yazılar