Devlet Siyaset

TCDD’nin 4 yıllık zararı 11 milyar TL’yi aştı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın zararı katlandı. Kurumun son dört yılda toplam zararı 11 milyar 177 milyon liraya ulaştı. TCDD, 2016 yılında 2 milyar 516 bin lira, 2018’da 3 milyar 466 milyon lira, 2019’da 2 milyar 546 milyon lira zarar etti.

Sayıştay raporunda,

taşınmazlar hakkındaki usulsüzlüklerin neden olduğu zararlar da detaylandırıldı. TCDD yönetimi tarafından kiraya verilen bin 250 adet taşınmazın kira ücretlerinde, kira sürelerinde ve kira artış oranlarında önemli usulsüzlükler yapıldığı tespit edildi.

Raporlara göre, her yıl veya sözleşme bitimlerinde ihaleye çıkılması gerekirken taşınmazların 50 yılı bulan sürelerde aynı kişilere düşük bedelle verildiği belirtildi. Kira artışlarında TÜFE yerine ÜFE endeksinin baz alındığı, bu nedenle kurumun her yıl milyonlarca lira zarara uğratıldığı saptandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu CHP Grubu sözcüsü Atila Sertel, Sayıştay’ın TCDD 2019 yılı raporuna yansıyan bulgulardan bazılarını paylaştı.

İstanbul Tarihi Haydarpaşa Garı’nda 15 yıllığına kiraya verilmişken 50 yıldır faaliyet gösteren, üstelik cirosuna oranla çok düşük miktarda kira alınan ünlü restoranı örnek gösterdi.

Sertel, “Haydarpaşa Garı’nda faaliyette olan restoranın 2019 yılı ilk 9 ayında 2,4 milyon TL (aylık 266 bin TL) hasılat elde ettiği anlaşılmış, buna mukabil aynı dönem için sadece 42 bin 480 TL (aylık 4 bin 720 TL) kira bedeli alındığı tespit edilmiş. TCDD, bu tarihi yeri adeta çerez parasına vermiş ve ne kirayı yükseltmek için, ne de ihale ile başkalarına vermek için adım atmamış. Yıllarca aynı firmaya ihalesiz olarak kiralamış” dedi.

İlgili yazılar