Manşet Video

Tekstil atölyelerinde çalışan çocuk işçiler gerçeği (1)

Haber / Ömer Aksoy       

Türkiye’nin büyümeye elverişli, istihdamı kolay arttıran ve ihracat payı yüksek sektörlerinden biri tekstil ve hazır giyim. Sosyal Güvenlik Kurumu 2020 yılı Ocak-Nisan dönemi istatistiklerine göre, Türkiye genelinde giyim eşyaları imalatı, tekstil ve deri sektöründe faaliyet gösteren firmaların sayısı 58.000 civarında. Bu firmalarda “kayıtlı” yaklaşık 1.100.000 kişi istihdam ediliyor. Bu sayı 2009 da yaklaşık 690 bin kadardı. Kayıtsız işçi çalıştırmaya da en elverişli sektör olan tekstil ve hazır giyim aynı zamanda tarımla beraber en çok çocuk işçi barındıran sektör…

Kayıt dışı işçi cenneti

Sektör büyük fabrikalar ve kurumsal firmaların yanı sıra mahalle aralarındaki küçük ve orta ölçekli işletmeler sınıfındaki Tekstil atölyeleri ve konfeksiyonlar tarafından domine edilmekte. Sektörde faaliyet gösteren işletmelerin çoğunu küçük ve orta ölçekli olmasının ve görece daha az denetlenmeleri, sektörü sigortasız ve kayıt dışı işçi çalıştırmaya elverişli hale getirmiştir.

Dezavantajlı semtlerde yoğunlaşmış durumda

Tekstil atölyeleri sosyal, kültürel, ekonomik ve eğitim seviyesi yönünden dezavantajlı semtlerde yoğunlaşmış durumda. Bu atölyelerde çalışmak için herhangi bir eğitime veya vasfa gerek duyulmaması; sektörün, maddi zorluk yaşayan bireylerin kolay ulaşabilecekleri bir iş imkânı olmasını sağlıyor. Piyasanın ortak mesai saati olan 08.00 –19.00 çalışma saatiyle sosyal hayata fırsat vermemesi ve neredeyse tüm gün arabesk müziğin makine gürültüsünü bastırırcasına çalması; çalışanları psikolojik olarak kötü etkilemekte. Ayrıca tüm gün bant sisteminde aynı işi yapmalarından kaynaklanan sağlık sorunlarıyla fiziksel olarak da olumsuz etkilenmekteler.

Dışlanmışların ekosistemi

Düşük ücretler sebebiyle tasarrufa ve birikime de imkân vermediği için çalışanlar ve aileleri başta eğitim ve sağlık olmak üzere hayatın neredeyse her alanında görece kalitesiz bir yaşam sürmekteler. Bu sebepler doğrultusunda sektör; toplumun dışlanmışlarının ve ötekileştirilmişlerinin barındığı, eğitimsiz ve vasıfsız bireylerin çoğunluğu oluşturduğu bir ekosisteme dönüşmüş durumda.                   

Neredeyse her atölyenin kapısına asılı iş ilanlarından anlaşılacağı üzere, atölyeler sürekli eleman arıyor. Hiç bitmeyen işçi ihtiyacının etkisiyle Suriyeli mülteciler sektörü domine ediyor.

Video haberin ikinci bölümü için tıklayın.

İlgili yazılar