Havacılık Hisse önerileri Manşet

THY bilanço 2021: İlk çeyrekte sürpriz kâr; Vakıf Yatırım’dan 16.62 TL hedefle ‘Al’ önerisi

THY bilanço 2021: Şirket ilk çeyrekte 438 milyon TL net kâr açıkladı.

THY bilanço 2021: Şirket, pandeminin patladığı geçen yılın aynı dönemini 2,02 milyar TL net zarar ile tamamlamıştı; bu yıl ise 438 milyon TL net kâr açıkladı. THY’nin iç hat yolcu sayısı yıllık yüzde 45, dış hat yolcu sayısı ise yüzde 57 geriledi. Yolcu sayısındaki düşüşle birlikte yolcu gelirlerinde yüzde 45 gerileme yaşandı.

Kargo kurtardı

THY’nin yolcu sayısındaki sert düşüşe rağmen ilk çeyrekte kâr açıklamasında kargo gelirlerindeki artış etkili oldu. THY’nin kargo gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 113 arttı. 

Tacirler Yatırım, ilk çeyrekte elde edilen kur farkı geliri ve 209 milyon TL tutarındaki ertelenmiş vergi gelirinin de kârlılıkta etkili olduğunu kaydetti.

Şirketin toplam satış gelirleri ise 2021’in birinci çeyreğinde beklentilere paralel, yıllık yüzde 14 gerileyerek 13,3 mlr TL seviyesinde gerçekleşti. 

Hisse Yorum

Vakıf Yatırım

“Şirketin 2021’in birinci çeyreği finansallarında beklentilere paralel, kargo operasyonlarının desteği ön planda olmaya devam etti. Net zarar beklentilerinin tersine 2021’in birinci çeyreği dönemi, net kar ile tamamlandı. 2021’in birinci çeyreği finansallarına piyasa tepkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz. Türk Hava Yolları son bir ayda endekse paralel performans sergiledi. Aşılamaların hızlanması ile birlikte seyahat ve turizm aktivitelerinin normalleşmesine yönelik beklentilerin yükselmesi, hisse performansını destekleyecektir. 2021’in birinci çeyreği verileri ardından THY için 15,78 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı 16,62 TL seviyesine revize ediyor, uzun vadeli TUT önerimizi AL olarak değiştiriyoruz. Kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” önerimizi ise sürdürüyoruz.”

Oyak Yatırım

“Yönetim belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle 2021 yılı için beklentilerini açıklamadı. Beklenti üzeri gerçekleşen net kara ilk tepkinin olumlu olmasını bekliyoruz. Ancak sapmanın operasyonel sonuçlar ile desteklenmemesi nedeniyle potansiyel tepkinin sınırlı ve kısa süreli olacağını öngörüyoruz. Türk Hava Yolları için 14.00TL/hisse hedef fiyatımız ve ‘Nötr’ tavsiyemiz bulunmaktadır.”

Ekonomy.TV

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar