Havacılık Manşet Şirket haberleri

THY devlet desteği alacak mı? Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez 2021 planını açıkladı

THY devlet desteği alacak mı sorusuna Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez ilginç bir yanıt verdi.

THY devlet desteği alacak mı? Bu soruya Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, “Pandemi şartları uzun sürerse, sektör zorlanmaya devam ederse, THY’de bundan etkilenirse, biz de ana hissedar olarak her zaman Türkiye’nin global markasının yanında oluruz. THY, sadece ticari bir şirket değil, Türkiye’nin kargosunu, ihracatını, turizmini, dış politikasını da etkileyen bir firma…” cevabı verdi. THY’nin pandemi sürecini iyi götürdüğünü de belirten Sönmez, “Nakdini iyi yönetti. Sermaye enjeksiyonuna ihtiyacı olmadan şu anda işlerini yürütüyor. Ama Pandemi sonrasının kazanan şirketi olacaktır. Havacılıkta da önümüzdeki süreçte iş modelleri değişecek. Eskiden ‘en iyi yemek, en iyi koltuk’ tercihte önemliyken, salgın sonrasında hijyen ilk sıraya gelecek. Bu durum havayolu şirketlerinde maliyet avantajları da sağlayacak” değerlendirmesi yaptı.

THY devlet desteği alacak mı? Sönmez yanıtladı

İskenderun’a 10-12 milyar dolar yatırım

Sabah’ın sorularını yanıtlayan Zafer Sönmez, İskenderun’daki kuracakları petrokimya tesisine, projeye rafineri de dahil edilirse 10-12 milyar dolarlık yatırım yapılacağını söyledi. Sönmez, yatırımın 4-5 sene süreceğini kaydetti. 4-5 milyon metrekarelik bir alanda kurulacak tesisin alanının bu yılın ilk yarısında belirleneceğini söyleyen Sönmez, “2021 sonunda orada fabrika görmeyeceğiz ama daha somut konuşacağız. Sahayı seçmiş olacağız. Yatırımcılarla konuşacağız. Petkim’e rakip olmayacağız” dedi.

At yarışı ihalesi bu yıl

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Milli Piyango’nın cirosunun özelleştirildikten sonra ikiye katlandığını belirterek, “İkramiye oranı yükseldi ve kamu payı da yüzde 47 arttı” dedi. Sönmez, gelir paylaşımı modelini at yarışlarında da uygulayacaklarını ve bu yıl içinde ihaleyi yapacaklarını belirtti.

İlgili yazılar