Dolar/TL Manşet

TL için bu kez iyimser öngörü: “Pozisyonumuzu artırdık”

Dolar 7.90 TL’ye gerilerken, uluslararası yatırım bankası William Blair International’dan Thomas Clarke’ın TL’ye ilişkin iyimser öngörüsü dikkat çekti. Bloomberg ajansı, geçtiğimiz yıl TL’nin yüzde 15 değer kazanacağı yönündeki öngörüsü doğru çıkan Thomas Clarke’ın, Türk parasının bir kez daha değer kazanacağını öngördüğünü belirtti. Clarke Bloomberg’e, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikasını sıkılaştırma konusunda istekli göründüğünü belirterek, bu nedenle TL’de uzunlu vadeli yatırım pozisyonunu artırdığını ifade etti.

56 milyar dolarlık fonu yöneten Clarke, TL’nin değerinin altında işlem gördüğünü düşündüklerini belirtti ve bunun Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol altına almakta yetersiz kalacağı düşüncesine dayandığını belirtti.

Thomas Clarke, TCMB’nin bu hafta düzenleyeceği toplantıda faiz artırımına gitmesini beklemediğini ama yakın geçmişte izlediği “ultra güvercin” politikayı dönüşün de mümkün görünmediğini ifade etti.

Bloomberg’in verdiği bilgiye göre Clarke, 2019 yılının Mayıs ayında yine TL’nin değer kazanacağı öngörüsünde bulunmuş, sonraki 3 ayda dolar 6.25 TL’den 5.45’e gerilemişti.

Goldman Sachs’dan temkinli yorum

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs ise Merkez Bankası’nın Perşembe günü politika faizini yüzde 13.25’e çıkarmasını öngördüklerini bildirdi. Sachs, bunun yapılmaması durumunda TL’de oynaklığın geri geleceği uyarısı da yaptı.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar