Dolar/TL Manşet

TL, yılbaşından bu yana dolar karşısında en fazla değer kazanan para

Uluslararası Finans Enstitüsü Başeonomisti Robin Brooks, Türk Lirasının yılbaşından bugüne kadar dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi olduğuna dikkat çekti.

TL, dolar karşısında yılbaşından bu yana yüzde 4.26 değerlendi. İçlerinde Brezilya Reali, Rus Rublesi, Meksika Peso’su, Güney Kore Won’unun da bulunduğu birçok para birimi ise dolar karşısında değer yitirdi.

Brooks, dolar karşısında değer kazanmanın Merkez Bankası’na rezevlerini yeniden oluşturmak için döviz alma imkanı sağladığı yorumu yaptı.

Öte yandan Türkiye’nin fiyat düzeyinin, ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) bazlı reel efektif döviz kuru endeksi aralık ayındaki 62.31’ken, ocak ayında 66.28 düzeyine yükseldi.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar