Altın Güncel Manşet Şirket haberleri

TMSF Başkanı Gülal: Koza Altın’ı Varlık Fonu’na devredebiliriz

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, hukuki süreçleri kesinleşirse Koza Altın’ı Türkiye Varlık Fonuna devredebileceklerini söyledi.

Dünya’nın haberine göre Gülal, TMSF’nin yönetimini yaptığı şirketlerin satışını gerçekleştirmeyi istediklerini, bunun için ya şirketin iflas düzeyinde olması ya da hukuki süreçlerinin tamamlanmış olması şartının bulunduğunu kaydetti.

İçi boşaltılmış şirketlerden Naksan’ın bazı birimlerinin satışı için ihale açıldığını ancak teklif gelmediğini hatırlatan Gülal, şirketlerin mali durumu ya da hukuki süreçlerine ilişkin ayrıntı vermeksizin, “Aynes Gıda, Alfemo Mobilya, Aker Tekstil, MarkAntalya AVM’nin satışını düşünüyoruz” dedi.

Muhiddin Gülal, TMSF bünyesinde 797 şirket bulunduğunu, bunlardan bazılarının İSO-500 listesinde büyük şirketler olduğunu hatırlattı. Bu şirketlerin satışının gündeme geleceğini belirten Gülal, olası sürece ilişkin şu bilgileri verdi:

“Erciyes Anadolu Holding, Koza Altın gibi büyüyen, kâr eden şirketlerin hukuki süreci tamamlanmadan satışının mümkünatı yok. Biraz da üzülerek ifade edeyim. Darbe girişiminden bu yana 4,5 yıl oldu. Kesinleşen karar yok. Yargıtay aşamasında olanlar var, istinaf aşamasında olanlar var. Birtakım sebeplerden dolayı hiç davası açılmayanlar var. En hızlı şekilde bu kararların çıkmasını ümit ediyorum. Müsadere kararı çıkanlar var. Kararlar kesinleşince bu şirketler devlete geçecek. Bizim de hareket alanımız genişleyecek.”

Gülal bir soru üzerine, olası şekilde hukuki süreçlerin yurt dışındaki mahkeme ve diğer kanallarda da sürebileceğini belirtirken satışa ilişkin yurt dışındaki sürecin kendilerini bağlamayacağını kaydetti.

İlgili yazılar