Dünya Manşet

Trump döneminin sonu… ABD’nin yeni Başkanı Biden

ABD’de 3 Kasım Salı günü başlayan 59. başkanlık seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre, mevcut başkan Donald Trump’a karşı delege sayısında üstünlük sağlayan Demokratların adayı Joe Biden kazandı.

Dünya’nın haberine göre bazı eyaletlerde oy sayımı devam etse de Biden, başkalık için gereken 270 delegeye ulaşarak ABD’nin 46. başkanı seçildi. Biden, Amerikan Associated Press (AP) verilerine göre, son yapılan sayımlarla birlikte delege sayısını 290’a çıkarırken Trump ise 214 delegede kaldı.

Associated Press’in bildirdiğine göre Biden, rakibi ve mevcut Başkan Donald Trump’ı Pensilvanya eyaletinde yenerek başkanlık yarışını kazandı.

Arizona, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletinde sayımlar devam ederken Pensilvanya’daki sayımlar tamamlandı.

AP’nin verilerine göre Biden oyların yüzde 49,7’sini alarak eyaletteki 20 delegeyi hanesine yazdırdı.

Biden, Nevada’dan gelen sonuçlara göre, eyalette yüzde 49,9 oy alarak, yüzde 47,9’da kalan Trump’ın önüne geçti. 

Böylece, toplam delege sayısının yarısından bir fazla olan 270’i bularak başkan seçilen Biden, delege sayısını da 290’a çıkarmış oldu. Georgia ve Arizona eyaletlerinde de yarışı Biden önde götürürken Trump, bu iki eyaleti kazansa dahi sonuç başkanlık yarışına etki etmeyecek.

CNN’nin verilerine göre ise Biden’in mevcut delege sayısı 279. Delege sayıları, devam eden sayımlar sona erdikten sonra kesinleşecek.

Biden, kesin olmayan sonuçlara göre, yüzde 50.6 oy oranına ulaşırken, rakibi Trump yüzde 47,7’de kaldı. İki rakip arasında yaklaşık 4 milyon 300 bin oy farkı ortaya çıktı.

Joe Biden kimdir?

Joe Biden, 20 Kasım 1942’de Pensilvanya eyaletinin Scranton kentinde İrlanda kökenli Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

1953 yılında ailesiyle beraber Delaware eyaletinin Claymont kentine taşındı. Delaware Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden 1965’te mezun oldu, ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk fakültesini 1969’da bitirdi ve Wilmington’da avukatlık yaptı.

Henüz 31 yaşındayken 1972 yılında ABD Senatosuna seçilen Biden, en genç senatörlerden biri olarak kayıtlara girdi.

Delaware eyaletinden 37 yıl senatörlük yaptı

2009 yılının ocak ayında başkan yardımcısı olarak yemin edene kadar bu görevini sürdüren Biden, aralıksız olarak 37 yıl boyunca Delaware eyaletinin senatörlüğünü yaptı.

Biden, 2008 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Partiden başkanlığa adaylığını koydu ancak Iowa’daki ön seçimlerde başarısızlığa uğrayınca adaylıktan çekildi.

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti’nin başkan adayı Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına aday gösterilen Biden, 4 Kasım’da yapılan seçimleri Demokratların kazanmasıyla birlikte 20 Ocak 2009’da 47. başkan yardımcısı olarak yemin etti.

8 Kasım 2016’daki seçimleri Trump’ın kazanmasının ardından 20 Ocak 2017’de görevini Mike Pence’e devretti.

İlk eşi Neilla Hunter 1972 yılında vefat eden Biden, 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Beau adlı oğlu beyin kanserinden 2015 yılında vefat eden Biden’ın 3 çocuğu bulunuyor.

İlgili yazılar