Amerika piyasaları Manşet Video

Trump taraftarları Kongre’yi işgal etti; olaylarda 4 kişi öldü

Yüzlerce Donald Trump’ın destekçisi, Çarşamba günü ABD Kongre Binası’na baskın yaptı. İşgalciler, Kongre’de Başkan seçilen Joe Biden’in zaferini tasdik etmek için bir oturumu askıya almaya zorladı.

Trump’ın Beyaz Saray yakınlarındaki binlerce destekçisine seslenip oy verme sürecine olan öfkelerini ifade etmek için Kongre Binası’na yürümelerini söylemesi kaotik sahneler doğurdu.

İsyancılar, metal güvenlik barikatlarını geçmeye zorladı, pencereleri kırdı ve koridorlarda dolaşıp polis memurlarıyla kavga ettiler. 

Bazıları, milletvekilleri içeride iken, Temsilciler Meclisi’ni kuşattı. Güvenlik görevlileri, milletvekillerinin kaçmasına yardım etmeden önce odanın kapısına mobilya yığdı ve tabancalarını çekti.

Polis, ABD saati ile 17: 30’dan kısa bir süre sonra binanın güvenliğini ilan sağladı.  Kongre’deki olaylar 3 saat sürdü.

Washington polisi, kargaşa sırasında bir kadının vurularak öldüğünü açıkladı. Kongre dışındaki olaylarda da 3 kişi hayatını kaybetti. FBI, şüpheli iki patlayıcı cihazı etkisiz hale getirdiğini söyledi.

İlgili yazılar