Yatırım

Trump’dan iyi haber piyasaları toparladı; Amerika ve Avrupa’da gözler PMI verilerinde

Ziraat Yatırım’ın “Sabah Stratejisi” raporundan…

“Trump’ın koronavirüse yakalanmasına negatif tepki veren küresel piyasalar, hafta sonu Trump’ın sağlık durumunun iyiye gittiğine yönelik haber akışıyla bu sabah toparlanıyorlar. ABD vadelileri %0,5 – %1,0 arasında alıcılı bir görüntü sergilerlerken, Asya’da çoğu borsa endeksi pozitif bölgede seyrediyor. Trump’ın sağlık durumunun iyiye gitmesi ek mali teşvik beklentilerini de beraberinde getirdiği için küresel piyasalar iyimser tarafta kalabilir. Yurtiçi tarafta ise jeopolitik risklere karşın, atılan normalleşme adımlarının TL varlıklarda etkisini hissettirdiğini gözlemliyoruz. 5 yıllık CDS’imiz 522 seviyesine kadar iyileşti. TL’de biraz negatif ayrışma kaydedilse de BIST100 endeksinde yükseliş isteği devam ediyor. Dolayısıyla, risk pozitif ortamda endekste yukarı yönlü hareket gözlemlenebilir. Olası yükselişlerde 1.167 – 1.170 bölgesi hedef olarak izlenebilir.

MAKROEKONOMİ

Trump’ın sağlık durumu, ABD’de ek teşvik paketine dair haber akışı, Fed tutanakları ve küresel hizmet PMI verileri bu haftanın öne çıkan başlıkları. Yarın Fed Başkanı Powell ile ECB Başekonomistinin konuşmaları da yakından izlenecek gelişmelerden. Yeni haftaya başlangıç yaparken, Trump’ın hastaneden taburcu edilebileceğine yönelik haber akışının risk iştahını pozitif etkilediği görülüyor. Çin piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı, Paris’te ise yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle “maksimum alarm” seviyesine geçildi.

ABD tarafında geçen hafta yayınlanan eylül ayı nihai PMI verileri ardından bugün hizmet, bileşik ve ISM hizmet PMI verileri takip edilecek. Öncü verilere göre ABD’de bileşik PMI 54,6’dan 54,4’e gerilerken, hizmet PMI 55’ten 54,6’ya geriledi. Fakat hizmet sektörü genişleme bölgesinde kalmaya devam etmişti. ISM hizmet PMI’ın da güçlü genişleme bölgesinde gelmesi beklenmekte. Seçimlerin yanı sıra geçen hafta Trump’un Kovid-19’a yakalanması da ek siyasi belirsizlik yaratmakta. Siyasi gelişmelerin yanı sıra artan vaka sayısı ekonomik toparlanma ve PMI verileri üzerinde belirleyici olacaktır. Yarın ağustos ayına ilişkin ticaret verileri izlenecek. Temmuz ayı dış ticaret açığı 63,6 milyar USD’ydi ki bu rakamda 2008’den beri görülen en büyük rakamdı. Beklentiler ise bu ay dış ticaret açığının artarak 66,1 milyar USD olması yönünde, ayrıca ihracat ve ithalat seviyeleri halen salgın öncesi seviyelerine ulaşabilmiş değil. Çarşamba günü ise Fed toplantı tutanakları yayınlanacak ve Fed’in son toplantıda açıkladığı ortalama %2’lik enflasyon hedefine ilişkin yeni para politikası çerçevesine ait detaylara bakılacak. Ayrıca son zamanlarda olduğu gibi perşembe günkü haftalık işsizlik maaşı başvurularından istihdam piyasasında toparlanmaya dair ipucu aranacak.

ABD’de olduğu gibi Avrupa tarafında da bugün eylül ayı nihai hizmet PMI verileri takip edilecek. Bölgede öncü hizmet PMI verileri, artan vaka sayısının etkisiyle daralma bölgesine geçerek tatmin edici gelmemişti. Ayrıca bugün Euro Bölgesi ağustos ayına ilişkin perakende satışlar verisi izlenecek. Her ne kadar data güncel veriyi içermese de 2. çeyrekte görülen tarihi daralma sonrası tüketici harcamalarının gidişatına yönelik ipucu verecektir. Ayrıca Almanya’nın salı günü ağustos ayı fabrika satışları, çarşamba günü sanayi üretimi verisi de takip edilecek. Şu ana kadar salgın sonrası imalat PMI verileri hizmet sektörüne göre daha iyi gelmekte ve imalat PMI genişleme bölgesinde, bundan dolayı beklentiler sanayi üretiminin ve fabrika satışlarının aylık bazda artması yönünde. Ayrıca perşembe günü açıklanacak Almanya dış ticaret verisi de dünya ticaretinde normalleşme olup olmadığına dair fikir verecektir. İngiltere’de aynı şekilde bugün eylül ayı nihai hizmet PMI verileri izlenecek. İngiltere’de öncü verilere göre Avrupa’ya göre daha iyi bir görünüm mevcuttu. Ek olarak cuma günü ağustos ayı GSYH tahmini izlenecek. İngiltere 2. çeyrekte %21 üzeri daralma yaşamıştı.Asya’da tarafında ağırlıklı olarak ticaret ve enflasyon verileri takip edilecek. Hafta içinde Güney Kore, Avustralya gibi ülkelerin enflasyon verilerinden deflasyonist eğilimlerin devam edip etmediği takip edilecek. Salgın küresel anlamda deflasyonist eğilimleri şiddetlendirmesinin yanında küresel ticaret hacmini de olumsuz etkiledi. Bu anlamda küresel ticaretin gidişatı açısından Asya’daki bazı ülkelerin (Tayvan,Filipinler gibi) ticaret performansı takip edilecek. Ayrıca yarın Avustralya Merkez Bankası’nın para politikası kurulu toplantısı takip edilecek. Sabit bırakması beklense de önümüzdeki döneme yönelik faiz indirimi için beklentiler artmakta.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar