Güncel

Tulpar Fırtınası Nedir? Tulpar Ne Demek? Hava Sıcaklıkları 15 Derece Düşecek

Son günlerin en sık sorulan sorularından bir tanesi “Tulpar fırtınası nedir? Tulpar ne demek?” şeklinde. Şu an Doğu Avrupa ülkelerinde etkili olan fırtınanın önümüzdeki 5 gün içinde Türkiye’ye gelmesi planlanıyor. Tabii kesin bir şey yok. Veya sabit bir durum söz konusu değil. Çünkü bahsi geçen fırtınanın Doğu Avrupa’da güç toplayıp İtalya’ya yönelmesi de ihtimal dahilinde.

Ancak, Türkiye’nin Tulpar Fırtınasına ciddi anlamda ihtiyacı var. Bu yıl kuraklıktan ötürü çoğu baraj ve gölet kuruma noktasına geldi. Kar yağışı ve yağmur yağışına rağmen İstanbul’daki su seviyesi yüzde 40’ı geçmedi. Mevsim normallerinin üstünde seyreden hava durumu, vatandaşı endişelendiriyor. Özellikle çiftçiyi. Tarımdan geçimini sağlayan vatandaşlar, kuraklıktan ötürü gelecek yıl ürün fiyatlarının yükseleceği kanaatinde.

İşte tam olarak bundan ötürü Tulpar Fırtınası’nın Türkiye’ye uğraması son derece verimli olacak. Türk mitolojisi ile de bir ilgisi olan Tulpar Fırtınası nedir? Tulpar ne demek? Hava sıcaklıkları kaç derece düşer? Tulpar Fırtınası Türkiye’ye gelir mi? Detaylar haberimizde yer alıyor.

Tulpar Fırtınası Nedir? 

Her yıl Balkanlar üzerinde etkili olan Tulpar Fırtınası, mevsim normallerini bir anda alt üst edecek cinsten özellikler barındırıyor. Doğu Avrupa ülkelerinin yıllık su ihtiyaçları ise yine bu dönemde ihtiyacını karşılıyor diyebiliriz. Tulpar fırtınası Türkiye’ye gelecek haberleri yayılmaya başlayınca, vatandaş “Tulpar Fırtınası nedir?” sorusunu araştırmaya başladı. Tulpar Fırtınası, Balkan ülkeleri üzerinden ayrılıp kuvvetlenerek İtalya’ya doğru giden soğuk hava dalgasıdır.

Bu süreçte mevsim normalleri beklenilenden en az 15 derece aşağı doğru çakılır. Bu yüzden, Türkiye’deki hava durumunun da bir o kadar düşeceği planlanıyor. 10 Şubat 2021 (Yarın) tarihinde Doğu Avrupa ülkelerinde etkili olması beklenen fırtınanın önümüzdeki 1 hafta içinde Türkiye’ye gelmesi düşünülüyor.

Yalnız, Türkiye’ye uğrayacak diye kesinleşmiş bir bilgi henüz mevcut değil. Meteorologların araştırmalarına göre, Tulpar Fırtınası’nın Türkiye’ye uğrama ihtimali şu an yüzde 60 seviyelerinde. Yani, uğramaması da ihtimal dahilinde. Ancak, son günlerde etkili olan fırtına; ister istemez “Tulpar geliyor mu?” sorularına neden oldu. Tulpar Fırtınası Türkiye’ye uğrarsa, kar yağışlarında tarihi rekor kırılabilir. Sahilden kepçe ile balık avlanabilir. Hatta 1985 yılından bu yana en yoğun kar yağışı yaşanabilir. 

50 Santimetrelik Kar Yağışı Bekleniyor

Çoğu araştırmacı, Tulpar Fırtınası’nın 50 santim kar yağışına neden olacağını iddia ediyor. İstanbul’da bu denli yüksek miktarda kar yağışının en son 1985 yılında yaşandığı arşivlerde sabit. Kurak geçen bir yılın ardından 50 santim kar yağması İstanbul’un ve Türkiye’nin can suyu olabilir. Çünkü, Tulpar Fırtınası’nın sadece Marmara Bölgesi’nde çakılı kalmayacağı söyleniyor. Anadolu’ya hatta memleketin daha da iç taraflarına yönelebilir. Hiç şüphesiz, “Tulpar Fırtınası nedir?” sorusu önümüzdeki 5 gün boyunca en sık duyacağımız soru başlıklarından biri olacak. Haberlerde bu konuya ilişkin daha fazla yer ayrılacak. Şu an Doğu Avrupa ülkelerinde etkili olan fırtınanın önümüzdeki bir hafta içinde Türkiye’ye uğraması bekleniyor.

Diğer bir görüş ise, fırtınanın Türkiye yerine İtalya’da etkili olacağı. Lakin çoğu çizelgede yüzde 60 oranla Türkiye’den geçeceği söz konusu. Tulpar Fırtınası ile ilgili bir başka deyiş ise Türk mitolojisinden geliyor. Türk mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Tulpar kelimesi şu an birçok devlette simgesel olarak kullanılmakta. “Tulpar ne demek?” sorusunu, Tulpar Türk tarihi demek şeklinde cevaplayabiliriz. İşte, Tulpar kelimesinin Türk mitolojisindeki yeri. 

Tulpar Ne Demek? Tulpar’ın Kelime Anlamı

Tulpar, Türk Tarihi bağlamında aşina olduğumuz sözcüklerden birisi. Tulpar Fırtınası ile gündeme gelen Tulpar ne demek? Tulpar’ın kelime anlamı “kel” ve “yol” şeklinde. İşin özü, güç ve yol ilişkisine dayandırılıyor. Türk mitolojisinde “kel” olanı “güçlü” olarak addediyorlarmış. “Yol” terimi ise Tulpar’ın at olmasıyla ilişkili. Yani, kanatları olan bir at şeklinde betimlenen Tulpar’ın Gök Tanrı tarafınca yiğitlere yoldaş olması için gönderildiği düşünülüyor.

Türk kökenli Kumuk Kabilesi, Tulpar atı için; “Tulpar Dünya’nın öbür ucunda olsa da yine kendi sürüsünü bulur” şeklinde bir deyişte bulunmuş. Böyle söylenilmesinin sebebi, Tulpar atının son derece hızlı olması. Aşamadığı engeller karşısında kanatlarını açıp uçması gibi birçok özelliği var. Türkçe dahil olmak üzere birçok dilde Tulpar’ın karşılığı bulunuyor. Sadece kelime olarak değil, simge olarak da farklı ülkeler de boy gösterdiğini görüyoruz.

Örneğin, Moğolistan’da Tulpar figürü devlet arması olarak kullanılıyor. Azerbaycan’da Tulpar adında bir savaş gemisi var. Türkiye’de Tulpar adı iki farklı yerde kullanılıyor. Türkiye’nin zırhlı personel taşıyıcı aracı bunlardan ilki. Monster Notebook’un Tulpar serisi ise ikincisi. Bunun dışında, Kazakistan’da Tulpar adıyla hizmet veren bir havayolu şirketi var. Ayrıca, Tulpar figürleri Kazakistan armasında da kullanılıyor. Mitolojiye göre, Tulpar atlarına bir tek fiziksel açıdan güçlü ve gözü pek kimseler binebilirdi. 

İlgili yazılar