Bilançolar Hisse önerileri

Tüpraş’dan 420 milyon TL zarar

Tüpraş üçüncü çeyrekte 420 milyon TL net zarar açıkladı. Piyasa beklentisi ise 633 milyon TL net zarardı. Ak Yatırım, net zararın piyasa tahminine göre daha düşük gelmesinde operasyonel rakamların daha iyi olmasının yanında 169 milyon TL’lik ertelenmiş vergi gelirinin de etkisi olduğunu belirtti. 

Net borç ise geçen çeyreğe göre yüzde 62 arttı ve net borç/FAVÖK oranı 11.3’ten 18.3’e yükseldi. Yüksek kur farkı zararları şirketin net zarar yazmasına neden oldu. 

Tüpraş üçüncü çeyrekte 2.1 dolar/varil net rafineri marjı elde etti. Bu rakam 1,44 milyar TL stok karı sayesinde tahminlerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Diğer taraftan, stok etkisinden arındırılmış (CCS) FAVÖK beklendiği gibi eksi 64 milyon dolar seviyesinde oluştu. 3Ç19’de elde edilen 291 milyon dolarlık CCS FAVÖK’e göre düşüşün sebebi ürün marjlarındaki zayıflama, ağır ham petrol makasının daralması ve kapasite kullanım oranındaki düşüş etkili oldu.

Hedef fiyat öngörüleri

OYAK Yatırım

“Yükselen net borcu da hesaba katarak hedef fiyatımızı 113 TL’den 98 TL’ye düşürdük. Hisselerle ilgili Endeks Üzerinde Getiri tavsiyemiz devam ediyor.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar