Şirket haberleri Manşet

Turkcell bilanço: Kârını yüzde 30.5 artırdı

Turkcell bilanço verileri beklentilerin üzerinde…

Turkcell bilanço verileri açıklandı. Turkcell, 2020 yılında yıllık yüzde 30,5 artışla 4,24 milyar TL net kâr elde etti. Bloomberg anketine katılan analistlerin tahmini şirketin 2020’de 3,99 milyar TL net dönem kârı elde edeceği yönündeydi.

Şirketin 2020 yılındaki satışları da 29,1 milyar TL olarak kaydedildi. 2019 yılı son çeyreğine ait finansal sonuçların ait yapılan açıklamada, “Grup gelirleri, Turkcell Türkiye’nin güçlü performansı sayesinde yüzde 18 yükselirken FAVÖK yüzde 18 arttı, FAVÖK marjı yüzde 41,2 olarak gerçekleşti; FVÖK yüzde 19 artarken, FVÖK marjı yüzde 20,4 oldu. Grup net karı, lifecell tarafından kaydedilen ertelenmiş vergi gelirinden olumlu etkilenerek 1.302 milyon TL oldu; bu etki ve diğer bir defaya mahsus etkiler hariç tutulduğunda 1 milyar TL net kâr performansı gerçekleşti” ifadelerine yer verildi.

2020 yılına ait finansal sonuçlarla ilgili Turkcell tarafından yapılan açıklamada kurumsal projeler ve dijital kanallar üzerinden yapılan cihaz satışlarının etkisiyle yüzde 17 artan Turkcell Türkiye’nin gelirleri sayesinde, grup gelirlerinin yüzde 16 artış gösterdiği belirtildi.

Turkcell bilanço verileri açıklandı…

Açıklamada, “FAVÖK yüzde 18 artarken, FAVÖK marjı 0,7 puan artışla yüzde 42,2 olarak gerçekleşti, FVÖK yüzde 17 artarken, FVÖK marjı yüzde 21,6 oldu.Net kar lifecell tarafından kaydedilen 689 milyon TL ertelenmiş vergi gelirinden olumlu etkilenerek yüzde 31 arttı; bu etki ve diğer bir defaya mahsus etkiler hariç tutulduğunda net kar yüzde 39 artış gösterdi.

812 milyon TL temettü ödemesi gerçekleştirildi. Döviz kurlarındaki dalgalanmalara rağmen, borçluluk oranı 0,8x seviyesine düştü; yıl sonu itibarıyla 132 milyon ABD doları tutarında net döviz fazlası pozisyonu bulunmakta ve 3,4 milyar TL’lik serbest nakit akışı yaratıldı” ifadelerine yer verildi.

Turkcell açıklamasında operasyonel bazda da bilgiler verildi.

Açıklamada, “Turkcell Türkiye abone bazı yıllık net 1,1 milyon müşteri kazanımı ile genişledi; 1,6 milyon mobil faturalı net abone kazanımı oldu. Superbox aboneleri net 268 bin yıllık müşteri kazanımı ile 591 bine yükseldi. Mobil ARPU büyümesi, temel olarak daha geniş faturalı abone bazı ve artan veri kullanımı sayesinde yüzde 15,0 arttı Bireysel fiber ARPU yıllık yüzde 9,2 artış gösterdi. 2021 beklentilerimiz; gelir büyümesi hedefimiz yüzde 14-16, FAVÖK hedefimiz yaklaşık 14 milyar TL ve operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı 8 hedefimiz ise yaklaşık yüzde 20 şeklindedir” denildi.

Turkcell Genel Müdürü ne dedi?

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Geride bıraktığımız 2020 yılı, dünya tarihinde COVID-19 salgını ile hatırlanacak. Salgın, tüm dünyada ekonomik ve sosyal açıdan önemli değişikliklere yol açarak gündelik hayatın ve iş yapma biçimlerinin dönüşmesine neden oldu. Sosyal mesafe, uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim gibi kavramlarla tanışırken dijitalleşme, bireysel hayatlarımızda ve kurumsal dünyada benzeri görülmemiş bir hızla yer etti. Bu dönem, dijital dönüşüm sürecinde hızlı ve başarılı yol almanın en önemli unsurlarından birinin güçlü telekomünikasyon altyapısı olduğunu gösterdi. Bizler de teknolojik altyapımızı, bilgi birikimimizi ve yetkinliklerimizi müşterilerimize kesintisiz ve kaliteli bir iletişim deneyimi sağlamak için seferber ettik. Yıllardır altyapımıza istikrarlı şekilde yatırım yapmanın ve dijitalleşme stratejisini benimsemenin önemini bu yıl çok daha güçlü hissettik.”

İlgili yazılar