Finans Manşet

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı kim olacak? Güngör en güçlü adayı yazdı…

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı kim olacak sorusu tartışılırken iktidara yakın Sabah gazetesinin köşe yazarı Dilek Güngör’den ilginç bir görüş geldi. Güngör, “Ben, aktif büyüklüklere bakıldığında,Bankalar Birliği başkanlığı için en güçlü adayın Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih olacağını düşünüyorumdedi.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı kim olacak? Türkiye Bankalar Birliği Başkanı geçtiğimiz dönemlerde Türkiye’nin en büyük bankaları olan Ziraat ve İş Bankası genel müdürlerinden biri oluyordu. Güngör, “Ziraat Bankası’nda Hüseyin Aydın’dan sonra koltuğa oturan Alparslan Çakar da Adnan Bali’den sonra İş Bankası’nın genel müdürlüğüne getirilen Hakan Aran da daha çiçeği burnunda iki isim…” dedi.

Güngör şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz, Bankalar Birliği Başkanlığı sembolik bir yer gibi görünse de oraya gelecek isim, hem hükümetle hem regülasyon kurumlarıyla hem de sektördeki bankalarla ilişkileri yönetiyor.
Aktif büyüklüklerine baktığımızda 942.6 milyar TL ile Ziraat Bankası ilk sırada geliyor. Onu son dönemdeki performansıyla Halkbank’ı koltuğundan eden 698.8 milyar TL’yle Vakıfbank takip ediyor. Vakıfbank’tan sonra da 680 milyar TL’yle Halkbank geliyor.
Ben, aktif büyüklüklere bakıldığında,Bankalar Birliği başkanlığı için en güçlü adayın Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih olacağını düşünüyorum.

İlgili yazılar