Sigorta Manşet

Türkiye Sigortalar Birliği Genel Kurulu’ndan… Benli: Prim üretimi 100 milyar TL’yi aşacak

Türkiye Sigortalar Birliği Başkanı Atilla Benli, Türkiye Sigortalar Birliği Genel Kurulu’nda yaptığı açılış konuşmasında sektörün 2020 sonu itibariyle 308 milyar lira aktif büyüklüğe eriştiğini belirtti.

Benli, “Finansal sisteme katkı açısından bankacılık sektörünün arkasında yer aldı. Hayat ve hayat dışında prim üretimi yüzde 19’unun üzerinde artış gösterdi ve 82.6 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Sektörün 2021’e de kötü başlamadığını kaydeden Benli, “İlk dört ayda 33 milyar TL prim üretimi rakamını yakaladık. Yılsonunda prim üretimi 100 milyar TL’yi aşacak. 31 Mayıs itibariyle BES ve otomatik katılımda sayı 12.7 milyon kişiyi buldu ve fon büyüklüğü 183.2 milyar TL’ye ulaştı” diye konuştu.

Ancak, finansal sistemde bankacılık sektörünün payı yüzde 85’in üzerindeyken sigortacılık sektörünün payının yüzde 4,5’te olmasının altını çizmek istediğini kaydeden Elvan, şöyle konuştu: “Avrupa’ya bakınca bankacılık sektörünün payı yüzde 50’ler civarında. Sigortacılık sektörünün payı yüzde 20’lere çıkabiliyor. Şu sorunun cevabını bulmamız lazım, Türk sigortacılık sektörü neden hala arzulanan seviyede gelişmiyor. Kamu ve özel sektör olarak bir araya gelip bu problemin kök nedenlerine inmeliyiz. Bu potansiyeli ekonomiye kazandırmak için ne yapmak gerekiyorsa biz kamu olarak hazırız. Gerek yapısal gerek idari, sektörün önünü açacak her adımı atmaya kararlıyız.”

İlgili yazılar