Devlet Manşet

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez: Aktiflerimiz 1.5 trilyon TL, 1 milyar Euro da borç var

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na sunum yaptı. Sönmez, “TVF konsolide ettiği iştiraklerin nakdine ve malvarlıklarına dokunmaz. Ziraat Bankası, BOTAŞ’ın, THY’nin kasasındaki para bizim paramız değil. Onlardan en iyi ihtimalle temettü geliri alırız. Varlık Fonu bütçe ya da hazineye fonlamak için kurulmadı.” dedi.

Zafer Sönmez, “2017’de bize devredilen hiçbir şey satılmamıştır” diye konuştu.

“Borsa İstanbul’un satışı yüzde 63 getiri sağladı”

TVF Genel Müdürü Sönmez, fonun bütçe ya da Hazine’yi fonlamak için kurulmadığını savundu. Sönmez, “2017’de bize devredilen hiçbir şey satılmamıştır” diye konuştu. Sönmez, banka borçlarının 1 milyar Euro olduğunu ve bunun dışında finansal borçlarının bulunmadığını belirtti. Sönmez, Borsa İstanbul’un 30 Kasım 2020 tarihinde 200 milyon dolar bedel ile yüzde 10 hissesinin Katar’a satışına ilişkin de bilgi verdi. Sönmez bu satış işleminden dolar bazında yüzde 63 getiri sağlandığını savundu.

Sönmez, komisyona yaptığı sunumda, fonun aktifleri, özkaynakları ve borçlanmasına ilişkin veriler de paylaştı. Buna göre fonun 2018’de 498.9 milyar TL olan kısa vadeli aktifleri 2019 yılında 593.5 milyar TL’ye yükseldi. 2019’da uzun vadeli aktifler ise 864.1 milyar TL oldu. Varlık Fonu payındaki özkaynaklar 2018’de 177.3 milyar TL olurken, 2019’da bu rakam 198.4 milyar TL olarak kaydedildi. Rapora göre 2018’de borçlanma 75.4 milyar TL olurken, 2019’da 136.4 milyar TL’ye çıktı. Fonun 2018 hasılatı 249.5 milyar TL olurken, 2019’da hasılat rakamı 312.8 milyar TL’ye yükseldi.

İstanbul Finans Merkezi (İFM) inşaatının yüzde 50’ler seviyesinde olduğunu belirten Sönmez, 2022 ortasında projenin tamamlanacağını söyledi. Sönmez, “ Çok yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ortak çalışarak ilgili kanun teklifi Meclis’e gelecek. Kanun hazırlık çalışması devam ediyor. Bugün Londra ve Dubai’de belli teşvikler var. Bu teşvikler kanun çerçevesinde oluşturuluyor. Belirli bir altyapıyı oluşturmanız lazım. Bu kanuni altyapıyı oluşturmadan İFM’yi açamazsanız.” dedi.

Petrokimya sektöründe yatırım

Petrokimya sektöründe yıllık ortalama 17 milyar dolar ithalat yapıldığını hatırlatan Sönmez, dışa bağımlılığın azaltılması için kümelenme projesi üzerinde çalıştıklarını, 8 milyar dolarlık bir yatırım planlandığını, İskenderun’da bu kapsamda yer tespiti çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Turkcell’de geçmişten kaynaklanan birçok dava olduğunu, bu davalar nedeniyle genel kurulların yapılamadığını ve temettü dağıtılmadığı için yatırımcının güveninin sarsıldığını anlatan Sönmez, devir sonrası şeffaf bir yapı oluşturulduğunu belirtti. Sönmez, hisse yapısındaki değişiklikten sonra yüzde 15’lik payla şirketi kontrol eder hale geldiklerini belirtti.

“Milli Piyango’da ikramiye oranı yüzde 59 arttı”

Sönmez, Milli Piyango ikramiye oranını yüzde 59’a kadar artırdıklarını, cironun 1.5 milyar liradan 2.9 milyar liraya çıktığını belirterek, kamu payının 734 milyon liradan 1 milyar 78 milyon liraya yükseldiği bilgisini verdi. Vatandaşa dağıtılan ikramiye tutarının da artırıldığını belirten Sönmez, pandemi koşullarına rağmen bu rakamların elde edildiğini söyledi. Sönmez’in komisyona yaptığı sunumunda yer alan bilgilere göre, dağıtılan ikramiye tutarı 900 milyon liradan 1,34 milyar liraya yükseldi. Sönmez, 100 liralık bilet satıldığında bunun parasının Varlık Fonu’na geldiğini belirterek, “Tüm hasılat fonda toplanıyor, ikramiyeler Fon tarafından ödeniyor.” dedi.   

Portföy değeri hesaplanıyor

Sönmez, toplam aktiflerin yaklaşık 1,5 trilyon TL civarında olduğunu, 1 milyar Euro da borçları olduğunu belirterek, bu yıl için Fon’daki şirketlerin portföy değerlerinin çıkarılmasına yönelik bir çalışma yaptıklarını belirtti.

İlgili yazılar