Video

Türkiye yazılım ihracatında neden geride?

Sezgin Baran Korkmaz’dan Ziraat Bankası’nın Demirören kredisine, Türkiye’nin gündemi, bir an bile nefes alıp uzun vadeli meseleleri ele almaya imkan tanımıyor. Oysa bugünün sorunlarını çözmek için yapısal meseleleri tartışmak, onlara çözüm bulmak gerek. AKP iktidarının ekonomi politikalarına “AKP’nin müteahhitleri gidecek, muhalefetin müteahhitleri gelecek”ten öte bir alternatif geliştirmek için de bu şart

Bugün gündeme kısa bir mola verip Türkiye’nin ezel ebed meselesini, teknolojide geri kalmışlığımızı tartışalım. (Yüksek teknolojinin Türkiye’nin ihracatındaki payı yüzde 3 civarında. AKP döneminde bu oran ileriye gitmedi, geriye gitti.)

Türkiye 1960’lardan sonra üretime, imalat sanayine büyük teşvikler verdi. Vergi, gümrük teşvikleri… Bu teşviklerle Arçelik, Vestel gibi çok başarılı şirketler çıktı. Ama teknolojide olmadı çünkü teknolojiye hiç teşvik yoktu. Özal’ın gelmesiyle birlikte 1980’lerde teşvikler ihracata yöneldi. Ve yine teknolojiye teşvik verilmedi.

Bu sözler, 1970’lerden beri teknoloji şirketlerini yöneten Lütfi Yenel‘e ait. 1970’lerde Arçelik’in rakibi Profilo’da yöneticilik. Daha sonra ilk kuruluş döneminde Vestel’de genel müdürlük. Ardından Alcatel Teletaş’ın genel müdürlüğü. 2007’den beri de Kron Telekom’un yönetim kurulu başkanlığı… Yenel, Türkiye’nin teknolojide geri kalmışlığını konuşmak için en doğru isimlerden biri.

Teknolojide neden geri kaldık? İzmir’de kendisiyle röportaj yaptığım Yenel’e göre
a) Teknolojiye devlet desteği çok geç kaldı,
b) İnsan kaynağı yetersizdi.

Yenel, teknolojiye zamanında gerekli destekler verilmiş olsaydı Türkiye Güney Kore’nin başarısını tekrarlardı, görüşünde. 1975’te Güney Kore ile Türkiye’nin elektronik alanında hemen hemen aynı seviyede olduğunu hatırlıyor.

İlgili yazılar