Borsa

Türkiye’de bayram, dünya piyasalarında yangın…

Türkiye uzun bayram tatiline girerken dünya piyasalarında Delta varyantının ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağı endişesiyle sert düşüşler yaşanıyor. Amerika’da New York Borsası Dow Jones Endeksi 725 puan gerileyerek ekim ayından bu yana en sert düşüşünü yaşadı. Dow Jones Endeksi yüzde 2.1, S&P 500 Endeksi de yüzde 1.6 düştü.

Amerika’da özellikle kaderleri ekonomilerin açılmasına bağlı olan şirketlerin hisse senetlerinde düşüşler var. Havacılık şirketi Boeing yüzde 5, General Motors ve Caterpillar yüzde 2 değer yitirdi.

Kripto paralardan kaçış var

Riskli varlıklardan kaçış eğilimi kripto paraları da etkiliyor. Bitcoin geçen haftaya göre yüzde 5 gerileyerek 30 bin doların altına indi. Ethereum yüzde 6, Ripple ise yüzde 9 değer yitirdi. Son 24 saatte kripto para piyasası 98 milyar dolara yakın değer yitirdi.

Amerikan tahvilleri değer kazanıyor

Riskli varlıklardan çıkan paranın öncelikli tercihinin güvenli liman olarak değerlendirilen Amerikan 10 yıllık tahvilleri olduğu görülüyor. Mayıs ayı başında yüzde 1.70’e kadar yükselen 10 yıllık tahvillerin getirisi yüzde 1.20’nin de altına inip 1.19’u gördü.

Altının ons fiyatı yüzde 0.2 yükselip 1.816 dolara çıktı.

Petrol geriliyor

Delta varyantının ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağı endişesi petrol fiyatında da düşüşe neden oluyor. Haziran ayında 77 doları gören Brent petrolün vadeli varil fiyatı 68 dolara kadar geriledi.

İlgili yazılar