Dolar/TL Finans Makro Manşet Sektörler

TÜSİAD Başkanı Kaslowski: 2021 zorlu geçecek, piyasayla barışılmalı, negatif faiz bitmeli

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, kredilere fazla yüklenilmesi nedeniyle ekonomide 2021’nin zorlu geçeceğini belirterek, “Artık parasal ve mali genişleme ile büyümeye devam edemeyiz” dedi.
Dünya’nın sorularını yanıtlayan TÜSİAD Başkanı Kaslowski, “Negatif reel faiz politikasına son verilmesi ve piyasayla barışılması, ülkeye tekrar yabancı sermayenin çekilmesi gerekiyor” dedi.
Negatif reel faizin özellikle dayanıklı mal tüketimini ve konut satışlarını tetiklediğine dikkat çeken Kaslowski, “Şimdi yükselen faizlerle iç talebin biraz daha yataya doğru geçeceği bir döneme giriyoruz” diye konuştu. Kriz sırasında piyasaya verilen fazla likiditenin zamanı geldiğinde mutlaka geri çekilmesi gerektiğini başından beri söylediklerini hatırlatan TÜSİAD Başkanı Kaslowski şöyle dedi:
“Zamanı geldi ve Merkez Bankası şimdi bunu yapıyor. Daha net bir söylem ve öngörülebilir bir faiz politikasıyla yapılmasını tercih ederiz. Şu anda faizler üzerinde önemli bir belirsizlik var. Faizlerin yükseldiği malum ama nerede duracak, ne kadar sürede nasıl artırılacak hiçbir yönlendirme verilmiş değil piyasaya. Ama genel olarak kuru sabit tutmak için yapılan müdahaleden vazgeçilmesini olumlu buluyoruz. Bundan sonra da müdahaleler umarız en aza iner.”

Güven problemi dövizi yükseltiyor

TÜSİAD Başkanı, dolardaki yükselişle ilgili soruya ise şu yanıtı verdi:
“Güven problemi var. Krizle mücadelede hep günü kurtarmaya odaklandık, uzun vadeli istikrarı tehlikeye attık. Artık insanlarda kur yeniden artacak algısı yerleşti. Çünkü her yükselişte düşecek TL’ye güvenilmesi gerektiği belirtiliyor ama bir süre sonra yine sürdürülebilir politikalar uygulanmadığı için tekrar yukarı çıkıyor. Kuru sabitlemeye çalışınca hem önemli miktarda rezerv kaybettik hem de kur yine yükselince vatandaşın güveni sarsıldı. Net rezervlerimizin büyük kısmının bankalardan swap ile alınan borçlardan oluşması da güveni olumsuz etkiliyor. Ama bu konuda da öngörülebilir politikalar uygulanırsa güveni ve piyasada dengeyi sağlarız.”

Eğitimli işgücü ve teknoloji lazım
Rekabetin artık sadece kur ile olmadığını belirten Kaslowski, kalite ve verimlilik artışına ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bunun için eğitimli işgücüne ve teknolojiye ihtiyacınız var. Reform yapacaksınız, inovasyon yapacaksınız, bunlar için gereken alt yapınızı sürekli iyileştireceksiniz” dedi.
Kurdaki istikrarsızlığın yatırım iştahını azalttığını kaydeden TÜSİAD Başkanı şöyle devam etti: “Hammadde ve aramalı maliyetlerini artıyor. İçeride de enflasyon artıp TL maliyetlerini artırıyor. Son salgın da çok net gösterdi ki ucuz olmanız da artık tedarik zincirlerinde yer almanız için yeterli değil. Bu eski düşüncelerden kurtulmak yeni dünyaya uyum sağlamak lazım.”

İlgili yazılar