Şirket haberleri

Umpaş Holding hisseleri neden düşüyor?

Umpaş Holding hisseleri neden düşüyor? Holding KAP’a açıklama yaptı. Umpaş Holding‘in lokomotif şirketi Seranova Seramik’in Uşak’ta bulunan fabrikası, Uşak OSB’nin elektrik ve doğalgaz vermediği için üretime başlayamamıştı. Uşak OSB Başkanı Halil Ağaoğlu, “30 milyon TL enerji borçları var, önce borcu ödesinler” demişti…

Umpaş Holding hisseleri neden düşüyor? Şirket hisselerinde sert hareketler yaşanıyor.

Umpaş Holding hisseleri neden düşüyor?

Borsa İstanbul, Umpaş’tan hissedeki sert hareketlerle ilgili açıklama talep etti. Holding, “Olağanüstü durum yok” açıklaması yaptı.

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Borsa İstanbul Başkanlığı’nın 13.04.2021 tarih ve BİAŞ-2-1558 sayılı yazısı ile Şirketimiz payları üzerinde gerçekleşen olağandışı fiyat ve miktar hareketine ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği uyarınca kamuya açıklanmamış özel bir durumun olup olmadığı hususundaki açıklamalarımız talep edilmiştir. 

Şirketimiz payları üzerinde gerçekleşen olağanüstü fiyat ve miktar hareketine ilişkin olarak Şirketimizin kamuya açıklanmamış özel bir durumu bulunmamaktadır.”

Uşak OSB’ye borcunu ödeyememişti

Umpaş Holding‘in lokomotif şirketi Seranova Seramik’in Uşak’ta bulunan fabrikası, Uşak OSB’nin elektrik ve doğalgaz vermediği için üretime başlayamamıştı. Uşak OSB Başkanı Halil Ağaoğlu, “30 milyon TL enerji borçları var, önce borcu ödesinler” demişti.

Ağaoğlu şirketle ilgili şunları anlatmıştı:

““Biz OSB yönetimi olarak fabrikada üretimin devam etmesi için adım attık. Borcu yayarak belli bir protokolle ödenmesi için teklif götürdük. Ancak anlaşmaya yanaşılmadı. Fabrika aylardır çalışmıyor, 800 işçi şu anda maaş alamıyor. Devam etmesi halinde fabrikanın elektrik ve doğalgazın faturalarını ödemek zorunda kalacağız. Ödemezsek tüm OSB’nin elektrik ve doğalgazı kesilir. Fabrikanın üretime devam etmesi için aylarca yardımcı olduk, ancak mecbur kaldık, bize olan borçlarını ödemelerini bekliyoruz.”

Ekonomy.TV

İlgili yazılar