Halka arz Manşet

Ünlü Yatırım halka arz sürecinde gözler SPK’da

Ünlü Yatırım halka arz sürecinde SPK onayı bekleniyor.

Ünlü Yatırım halka arz süreciyle ilgili detaylar yavaş yavaş netleşiyor. Firmanın işlem kodu daha önce #UNFIN olarak belirlenmişti ancak #UNLU olarak değiştirildi. Taslağa göre 45.533.009 adet hisse satılacak. Halka arz oransal dağıtım yöntemiyle gerçekleşecek.

ÜNLÜ & Co, halka arz sürecinde Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler AŞ’yi (Yapı Kredi Yatırım) yetkilendirdi.

ÜNLÜ&Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, daha önce halka arz gelirinin şirketi kurarken hedeflediği 100 yıllık geçmişe sahip yatırım bankası hayalinin gerçekleşmesine harcanacağını belirtmişti.

Yatırım bankası hayali

Ünlü, bugüne kadar kendi çabalarıyla büyüyüp bir yere geldiklerini kaydederek şunları söyledi: “Bölgesel liderlik işini hızlandırmanın bir yolu da yatırım bankacılığı olacak. Bizim bu lisansımız eksik. Lisans dönüşümü ile başvuruda bulunmuştuk çetrefilli süreç olunca gerekli sermayeyi halka arz geliri ile karşılamak daha uygun olduğunu gördük. Yatırım bankası platformu lisans olarak birçok imkan veriyor.”

“Borç verme kabiliyetimiz oluşacak”

Yatırım bankası lisansı alınmasıyla birlikte tüm bölümlerle ilgili faaliyetlerin bunun içinde olacağını belirten Ünlü, yatırım bankasının kendi faaliyet alanlarında büyük fırsatlar yaratacağını söyledi. Ünlü, yatırım bankasının sağlayacağı faydaları şöyle anlattı: “Biz kurumsal finansmanla ilgili borçlanma danışmanlığı yapıyoruz, yatırım bankası lisansı bu kredileri yapılandırıp bir kısmını kendimiz tutarken bir kısmını satma imkanı verecek. Ve böylece borç verebilme kabiliyetimiz oluşacak.

Ünlü Yatırım halka arz sürecinde elde edilen gelir yatırım bankasına sermaye olacak…

DAHA Yatırım ve Danışmanlık Hizmetleri’ni kurarken uluslararası düzeyde özel bankacılık hizmeti verebilen bir noktayı hedefliyorduk. Tabii ki mevduat toplamayı kastetmiyorum zaten yatırım bankaları mevduat toplamaz ama genel yatırım bankalarında müşterilerinin portföyüne dayalı borçlandırma ürünlerle ilgili kredilendirme, genel ihtiyaçlara yönelik nitelikli yatırımcıya kredi imkanı sağlama gibi fırsatlar olacak. Bireysel bankacılık ürünleri ve kredi ürünleri oluşturup şirketimizin büyümesine katkı sağlayacağız. Tahsili gecikmiş alacak şirketimizin de daha düşük maliyetli finansman imkanı olacak işlerini daha kolay yürütebilmek için.”

Halka arzla ilgili gelişmeler Ekonomy.TV’de olacak.

İlgili yazılar