Kripto para Stabil Coin

USDC nedir? Nasıl kazandırır? Stabil coin’ler gündemde

USDC nedir? Bitcoin ve alt coin’lerin sert fiyat hareketleriyle sarsıldığı günlerde stabil coin’ler gündemde…

USDC nedir? USD Coin (USDC), stabil kripto para olarak adlandırılan bir kripto para birimi türüdür. 1 USDC’yi her zaman 1,00 ABD doları karşılığında bozdurabilirsiniz. Bu nedenle fiyatı sabittir. 

USDC gibi sabit paralar, vahşi kripto fiyat dalgalanmaları sırasında dolara olan çıpaları nedeniyle değerlerini koruyabilmeleri nedeniyle artan ilgi görüyor.

USD Coin bir Ethereum token’ıdır; yani Coinbase Cüzdanı gibi Ethereum uyumlu bir cüzdanda saklanabilir.

USDC’nin en önemli avantajı, Amerikan devlet tahvillerinin yıllık getirisinin yüzde 0.05 civarında olduğu bir dönemde yüzde 7’ye yakın getiri vaadi.

USD Coin, kripto para borsası Coinbase ve Circle‘da bir yatırımcı olan Bitcoin madencilik şirketi Bitmain üyelerini içeren Centre adlı bir konsorsiyum tarafından yönetilmektedir. 

Circle, her USDC’nin yedekte tutulan bir dolar tarafından desteklendiğini ve USDC rezervlerinin Grant Thornton, LLP tarafından düzenli olarak doğrulandığını (ancak denetlenmediğini) iddia ediyor.

ABD Doları Madeni, ABD Doları destekli ilk veya en popüler madeni para değildir. Bu unvan Tether’e ait. Ancak Tether, mali durumu üzerinde yoğun bir inceleme altında. Bir zamanlar dolaşımdaki her Tether için bankada gerçek bir dolar olduğunu iddia etti, ancak New York Başsavcısı tarafından yapılan bir soruşturma, bu iddiadan geri adım atmasına neden oldu. Soruşturma halen devam ediyor.

Bu, daha şeffaf finansman ve denetim süreçlerine sahip olan diğer ABD Doları destekli stablecoin’lerde artışa yol açtı. Bunlar Gemini doları, True USD, Paxos ve US Dollar Coin (USDC) içerir.

USDC nedir?

Ekonomy.TV

İlgili yazılar