Finans Bilançolar Hisse önerileri Manşet

Vakıfbank bilanço: Kârı yüzde 56 düştü; 4.30 ve 4.50 hedef fiyat

Vakıfbank bilanço açıklandı.

Vakıfbank bilanço verileri KAP’a bildirildi. Vakıfbank’ın kârı 2021’in birinci çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 56 azalarak 750 milyon TL’ye geriledi. Kârda çeyreksel bazda ise yüzde 12 artış gerçekleşti. Bankanın özkaynak kârlılığı yüzde 6,5’a geriledi. 

Vakıfbank’ın kredi/mevduat makası çeyreksel 20 baz puan daraldı. Banka bu çeyrekte 400 milyon TL serbest karşılık ayırdı. Oyak Yatırım, “Bu karşılık ayrılmasaydı net kar açıklanandan % 38 daha yüksek gerçekleşecekti” dedi.

Hisse yorumları

Şeker Yatırım

“2021’in birinci çeyreği finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz. Banka 2021 bütçesinde değişikliğe gitmemiştir. Makro tahminlerimizdeki değişiklikler, kurumlar vergisi oranlarındaki artış ve sermaye maliyeti oranımızı 200 baz puan artırarak yüzde 15,5’e yükseltmemiz sebebiyle 5,80 TL olan hedef fiyatımızı 4,30 TL olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımızın yüzde 26 artış potansiyeli bulunmaktadır. “TUT” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2021T 2,5x F/K (yüzde 20 iskontolu) ve 0,3x F/DD çarpanlarıyla ve yüzde 10,8 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.”

Deniz Yatırım

“Vakıf Bank için AL önerimizi ve hisse başına 4.50 TL olan hedef fiyatımızı koruyoruz. 2021 tahminlerimize göre 0.26x F/DD ve 2.83x F/K çarpanları ile işlem gören Vakıf Bank hisselerinin önemli bir getiri sunduğu görüşündeyiz. Bu nedenle hisse için AL olan önerimizi koruyoruz. 2021 yılının Vakıf Bank için bir soluklanma dönemi olabileceği fikrindeyiz. Bununla birlikte TL fonlama maliyetlerindeki olası gerilemeye en hızlı ve kuvvetli bir şekilde Vakıf Bank’ın tepki verebileceği düşüncesindeyiz. Yüksek karşılık oranları (Grup 2 ve 3 krediler için sırası ile yüzde 14.2 ve yüzde 79.0), 2021’in birinci çeyreğinde ayırdığı 400 milyon TL ile birlikte 1,472 milyon TL’ye ulaşan toplam serbest karşılık tutarı ve yüzde 15.5 seviyesinde bulunan Sermaye Yeterlilik Oranı (Çekirdek SYR: yüzde 10.9) ile Vakıf Bank’ın olası risklere karşı oldukça korunaklı olduğunu düşünüyoruz.”

Ekonomy.tv

UYARI

Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar