Halka arz Manşet

Varlık Fonu CEO’su Sönmez: Borsayı 2 yıl içinde halka arz edeceğiz

Türkiye Varlık Fonu (TVF) CEO’su Zafer Sönmez, Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun Katar Yatırım Otoritesi’ne devrine ilişkin 200 milyon dolarlık ödemenin Türkiye Varlık Fonu hesaplarına geldiğini belirtti. Borsa İstanbul için yapılan iki milyar dolar değerlemeyi “çok iyi bir değer” olarak niteleyen Sönmez, geçmişte Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD’nin borsadaki payını Katar Yatırım Otoritesi’ne yapılan satıştan çok daha düşük bir tutara aldıklarını belirtti.

BloombergHT kanalında soruları yanıtlayan Sönmez, gelecek yıl uluslararası piyasalarda tahvil ihracına çıkacaklarını söyledi. Borsa İstanbul’un iki yıl içinde halka arzının söz konusu olabileceğini söyleyen Sönmez, fonun borsadaki payının yüzde 51’in altına düşmeyeceğini ifade etti.

Sönmez Ziraat’in Çukurova’ya verdiği 1,6 milyar dolarlık kredinin de Turkcell hisse devriyle birlikte TVF tarafından devralındığı bilgisini verdi.

Sönmez “Turkcell’in çarpanı 3-4’lerde, bunun 8’lerde olması gerekir. Turkcell’in değerinin gelecekte hayal edilemeyecek yerlere geleceğini inanıyorum” ifadelerini kullandı.


TPAO ve Botaş’ın haka arzı

TPAO ve Botaş’ın halka arzı konusundaki soruya Sönmez bu iki şirketin halka arzını değer oluşmadan yapmak istemediklerini belirtti.

İlgili yazılar