Sağlık Manşet

Biontech’ten 120 milyon aşı geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin 120 milyon doz BioNTech aşısı için anlaşma yaptığını belirterek, Haziran ayında 30 milyon doz aşının Türkiye’ye geleceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçti. Koca, Bilim Kurulu toplantısına öncekilerden farklı olarak Doktor Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin de katıldığını belirtti. Koca, “Bilim Kurulumuza katılan önemli bir misafirimiz var. Doktor Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocamız da bizimle beraberlerdi. Özlem Türeci çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek aramızdan ayrıldı. Uğur Hocamız şu an bizimle. Uğur Hocamızın bazı görüşlerini bizzat kendisinden duymanızı istiyoruz” dedi.

Konuşmasına böyle bir imkan bulduğu için çok mutlu olduğunu belirterek başlayan Şahin şunları söyledi:

“Sayın Bakanımın anlattığı gibi Aralık’tan beri beraber konuşuyoruz. Türkiye’ye uyguladığımız aşıyı nasıl getirebiliriz diye. Aralık’ta 1,5 milyonu konuştuk. Sayın Bakan sağolsun iki üç hafta arada istediği dozları yükselttiler.

120 milyon doz olarak imza attık. Çok mutluyum çünkü Haziran ayının sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz-Ağustos ve Eylül ayında tamamıyla 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz.

Son 2 haftada bizim ekipler yoğun çalıştı. Ne zaman ne kadar aşı dozu geleceği hakkında anlaştık. Allah’ın izniyle biz de aşıları Türkiye’ye getireceğiz. Üçüncü dozu 2022 yılı için öneriyoruz.”

İlgili yazılar