Holdingler Enerji Halka arz Hisse önerileri Manşet

Verusa Holding hisse yorumları: Deniz Yatırım halka arzı, Oyak Yatırım 4. çeyrek bilançosunu yorumladı

Verusa Holding hisse yorumları: Deniz Yatırım, Oyak Yatırım iki değerlendirme yaptı.

Verusa Holding hisse yorumları geldi… Deniz Yatırım, Verusa Holding’in doğrudan ve dolaylı toplam yüzde 85,72 oranındaki bağlı ortaklığı Pamukova Elektrik Üretim A.Ş. (Pamukova Elektrik) Yönetim Kurulu’nun 18.02.2021 tarihinde yapılan toplantısında, Pamukova Elektrik’in halka arzına ve bu kapsamda gerekli çalışmaların başlatılmasına karar verildiğini hatırlatarak yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren 95.000.000 TL ödenmiş sermayeli Pamukova Elektrik’in 31.12.2020 tarihi itibariyle toplam öz kaynak büyüklüğünün 350.894.944 TL olduğunu belirtti. Pamukova Elektrik’in 300.000.000 TL ödenmiş sermayeli Enda Enerji Holding A.Ş’de yüzde 19,5 pay sahipliği oranıyla en büyük ortak konumunda olduğunu belirten Deniz Yatırım uzmanları, “Bunun yanında 43.000.000 TL ödenmiş sermayeli Tortum Elektrik Üretim A.Ş’de yüzde 100, 17.000.000 TL çıkarılmış sermayeli Pamukova Yenilenebilir Elektrik Üretim A.Ş. (PAMEL)’de ise yüzde 70 oranında pay sahibidir” dedi.

Verusa Holding hisse yorumları: Deniz Yatırım, Pamukova Elektrik’in halka arzını, Oyak Yatırım bilançoyu yorumladı..

Yenilenebilir devi

Pamukova Elektrik’in kurulu gücü hakkında şu bilgiler aktarıldı:

“Pamukova Elektrik’in iştiraklerinin portföyünde, tamamına yakını YEKDEM kapsamında olan toplam 194,414 MW kurulu güce sahip 6 adet Hidroelektrik Enerjisi Santrali (HES), 5 adet Rüzgar Enerjisi Santrali (“RES”) ve 1 adet Jeotermal Enerjisi Santrali (“JES”) bulunmaktadır. Yenilenebilir enerji alanında büyümeyi ve portföy çeşitliğini artırmayı hedefleyen Pamukova Elektrik, Güneş Enerjisi Santrali (GES) başta olmak üzere yeni yatırımlar yapmayı planlamaktadır.”

Olumlu etki

Deniz Yatırım halka arzın hisseye etkisi konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hisse geçtiğimiz 6 aylık dönemde nominal bazda yüzde 127 oranında değer kazanırken, endeksin yüzde 65 üzerinde performans göstermiştir. Geçmiş performans ve çarpanlar bazında ucuz gözükmemesine karşın, bağlı ortaklık halka arz haberi ve gelişmelerinin değerleme açısından hissenin olumlu performansına katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz.”

2020 4. çeyrek bilançosu nasıl?

Verusa Holding dördüncü çeyrekte finansal yatırımların yeniden değerlenmesiyle elde edilen 84.4 milyon TL’lik katkı ve düşük sayılabilecek yüzde 7.5 oranındaki efektif vergi oranının etkisiyle birlikte 97 milyon TL net kar açıklamıştı. 

Oyak Yatırım önerisini revize etti

Verusa Holding hissesinin, son bir aylık süreçte BİST-100 Endeksi’nin yüzde 47 üzerinde bir getiri sağladığına dikkat çeken Oyak Yatırım, hisse önerisini revize etti: 

“Beklentimizden daha iyi açıklanan finansal sonuçların hisse fiyatına yansıdığını düşünüyoruz. Verusa Holding için 12 aylık hedef fiyatımız olan 60.00TL/hisse önerimizi korurken, cari hisse fiyatının hedef fiyatımızın üstünde kalması nedeniyle, önerimizi ‘Endeks Üstü Getiri’den “Endeks Altı Getiri”ye revize ediyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar